Türk Anayasa Mahkemesi ve bireysel başvuru yolunun etkinliği
Turkish Constitutional Court and effectiveness of consumer remedies
  1. Tez No: 451551
  2. Yazar: İBRAHİM AKPINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. FATİH ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
1982 Anayasası, 12 Eylül 2010 tarihinde yapılan değişiklik ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nde yer alan ve Anayasamızda sayılan temel hak ve özgürlüklerden birinin kamu gücü tarafından ihlal edildiği iddiasıyla herkese Anayasa Mahkemesi'ne başvurma hakkı tanımıştır.Anayasa bu yolla uluslararası özgürlük standartlarını iç hukukta uygulamaya koymasının kapısını açmıştır.Bireysel başvuru yolu, anayasaya aykırı olarak, temel hak ve özgürlüklere yapılan müdahalelerin giderilmesi ve önlenmesi için bireylere güçlü bir hukuk yolu tanımıştır.
Özet (Çeviri)
On 12 September 2010, Turkish constitution was amended in 1982. With this change, one of the fundamental rights and freedoms, the European Human Rights Agreement contained in our constitution, gives anyone with a claim of being violated by government forces the right to appeal to the Constitutional Court. In this way, the Constitution has opened the door to international standards of freedom for implementing domestic law in our country.It recognizes the right for people to ensure their fundamental rights and freedoms through an individual method of application. With this method, people have become personal monitors of the implementation of their constitutional rights.