Understanding the constitutional court of Turkey: İts new role as a domestic remedy in the protection of human rights
Türk anayasa mahkemesini anlamak: İnsan haklarının korunmasında yeni bir iç hukuk yolu olarak rolü
- Tez No: 806221
- Danışmanlar: PROF. DR. MERRIS AMOS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary University of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Son yıllarda Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin dava yükü meselesi, Mahkeme'nin varoluşu açısından en büyük tehditlerden biri olarak görülmektedir. Başta Türkiye, İtalya ve Rusya olmak üzere bazı sözleşmeci devletler kronik insan hakları ihlalleri sebebiyle AİHM'in söz konusu yükünü meydana getirmiştir. Bu soruna bir çözüm olarak AİHM içtihadı Anayasa Şikayeti- Anayasa Mahkemesi'ne Bireysel Başvuru'nun insan haklarının korunması için kapsamlı ve etkin bir prosedür olduğunu ortaya koymuştur. Bununla birlikte, etkinliği subjektif olarak ülkelerin özel koşullarına bağlıdır. Bu çalışmada, Türkiye örneği açısından bu yeni prosedürün kronik ve devam eden insan hakları ihlallerini gidermek için iyi bir seçenek oluşturup oluşturmayacağı; eğer oluşturacağı düşünülüyorsa da bu prosedürün daha evvel en ağır dava yüküne sahip ülkelerden biri için nasıl etkili bir iç hukuk yolu olabileceği ortaya konulacaktır. AİHM içtihatları kapsamında anayasa şikayeti etkili bir iç hukuk yolu olsa da Türkiye gibi dava yoğunluğu yüksek bir ülke için tek çözüm olmayabilir.
Özet (Çeviri)
In recent years, the caseload issue has been regarded one of biggest threats for the viability of the European Court of Human Rights as a supranational court. Some contracting states, particularly Turkey, Italy and Russia, have generated this docket of the Court due to chronic human rights violations. As a solution for this problem, the case law of ECtHR has revealed that constitutional complaint is a comprehensive and efficient procedure for protecting human rights. Nevertheless, its effectiveness depends on countries' particular conditions and subjectivity. In terms of the case of Turkey, this paper aims to show whether this procedure can be a good option to redress chronic and continuing violations on human rights and if yes, how this procedure can be an effective solution for a country having the heaviest caseload before ECtHR within its case law. Even if this remedy is a useful method, it may not be the sole option for the Turkish example having heavy case load.