Oryantalizm ekseninde Müslüman Kardeşler ve Mursi dönemi
Muslim Brotherhood and Mursi reign in the context of orientalism
  1. Tez No: 451555
  2. Yazar: İMRAN GÜLENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR GÜNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrasya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmada Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Arap Baharı ile birlikte başlayan Mursi dönemi oryantalizm perspektifinden ele alınmıştır. Müslüman Kardeşler, uzun bir dönem Oryantalizm'in baş aktörü olarak kabul edilen İngiltere Krallığı'nın etkisinde kalan Mısır'da, Batı'ya karşı Mısır'ın kendi iç dinamiklerinden çıkardığı bir tepki olarak 1928 yılında kurulmuştur. Siyasal İslam'ın en önemli oyuncularından kabul edilen Müslüman Kardeşler, fikri olarak karşı olduğu Batı tipi bir sistem içerisinde İslami bir düzen kurma hedefi ile sosyal ve siyasi alanda uzun yıllar faaliyet göstermektedir. Mısır'ın çalkantılı siyasi hayatında maruz kaldığı sıkıntılar ile birlikte mücadele metodunda değişikliklere giden Müslüman Kardeşler, Arap Baharı ile başlayan protestoların Hüsnü Mübarek yönetimini devirmesi ile birlikte bir anda kendisini Muhammed Mursi'nin liderliğinde Mısır'ın siyasal yönetiminde önemli ölçüde sahibi olmak fırsatını elde etmiştir. Bu dönem yaklaşık bir yıl sürmüş ve Abdulfettah el-Sisi liderliğinde gerçekleştirilen bir askeri darbe ile sona ermiştir. Bu akademik tez çalışması kapsamında kapsamında Batı'nın Ortadoğu'ya bakış açısını simgeleyen Oryantalizm perspektifinde Müslüman Kardeşler ve Mursi dönemi incelenerek, Batı bakış açısı ile karşılaştırmalı bir analiz yapılmaya gayret edilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is aimed to examine the Muslim Brotherhood (İhvan-ı Müslimin) and Mursi Reign within the context of orientalism. Muslim Brotherhood, regarded as one of the biggest actors of political İslam, was established as a reaction against the long term British rule in Egypt. With the ultimate objective of establishing an İslam-based regime in a western style system, although having an anti-western view, Muslim Brotherhood has operated in the political and social areas for a long time. In the turbulent political conditions of Egypt, Muslim Brotherhood has changed their methods over time. After the fall of Hosni Mubarak due to the protests during the Arab Spring, Muslim Brotherhood finally found themselves at the helm of Egypt under the leadership of Muhammed Mursi. Their administration lasted approximately one year and ended with the military coup of Sisi, the top general of Egyptian Army. In this thesis, the Muslim Brotherhood and Mursi Reign will be examined and a comparative analysis with the western view will be conducted within the context of orientalism.