Leone Caetani'nin İslam Tarihi isimli eserinde tarih metodolojisi ile ilgili temel problemler -8. cilt örneği-
Basic problems of historical methodology in Leone Caetani's Annali dell'Islam –a case study of volume 8-
- Tez No: 963306
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hz. Muhammed, insanlık tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olup, onun hayatı ve yaşadığı dönem, hem Müslümanlar hem de farklı inanç ve düşünce sistemlerine mensup araştırmacılar tarafından incelenmiştir. Müslümanlar, geçmişlerini öğrenmek, bugünlerini anlamlandırmak ve geleceklerini inşa edebilmek için İslam tarihini, özellikle de Hz. Peygamber'in hayatını güvenilir kaynaklardan doğru bir şekilde öğrenmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, İslam tarihi ve medeniyeti üzerine yapılan araştırmalar yalnızca Müslüman araştırmacılarla sınırlı kalmamış, Batılı ilim adamları tarafından da ele alınmış ve bu süreç oryantalizm alanının doğuşuna zemin hazırlamıştır. Araştırmanın temelini, Caetani'nin Hüseyin Cahit Yalçın tarafından“İslâm Tarihi”adıyla tercüme edilen eserin sekizinci cildi oluşturmaktadır. Araştırmamızda, Medine'ye gelen son heyet olan Benî Neha' heyeti, Üsâme b. Zeyd'in Belkā Seferi, Hz. Peygamber'in hastalanma ve vefat süreci, teçhiz, tekfin ve defin merasimi, Sakīfe toplantısı ve halifelik seçimi, Ridde hareketleri gibi konular ele alınarak Caetani'nin bu olaylara ilişkin yorumları değerlendirilmiştir. Araştırma, Caetani'nin İslam tarihini büyük ölçüde maddî ve siyasî dinamikler çerçevesinde açıklamaya çalıştığını ve bu süreçte dinî, sosyal, kültürel ve manevi boyutları ihmal edip etmediğini tespit etmeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda, Caetani'nin görüşleri klasik İslam kaynakları ile karşılaştırılarak metodolojik bir değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Araştırma bulguları, Caetani'nin tarih yazımında dinî, sosyal ve manevi unsurları yeterince dikkate almadığını ve İslam tarihini indirgemeci bir yaklaşımla ele aldığını ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, İslam tarih yazımında daha kapsamlı ve dengeli bir yöntem benimsenerek, dinî, sosyal ve manevi unsurların göz ardı edilmemesi gerekmektedir. Bu doğrultuda, İslam tarihine yönelik çalışmaların, yalnızca maddi ve siyasî dinamikleri değil, aynı zamanda dönemin kültürel, dinî ve toplumsal yapısını da dikkate alan bütüncül bir yöntem ile ele alınmasının zorunluluğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Prophet Muhammad is one of the most important figures in the history of mankind, and his life and the period in which he lived have been studied by both Muslims and researchers of different beliefs and thought systems. Muslims aim to learn the history of Islam, especially the life of the Prophet, from reliable sources in order to learn about their past, make sense of their present and build their future. In this context, research on Islamic history and civilization was not limited to Muslim scholars, but was also taken up by Western scholars, and this process paved the way for the emergence of the field of Orientalism. The basis of this study is the eighth volume of Caetani's work translated by Hüseyin Cahit Yalçın under the title“History of Islam”. In our research, the last delegation to Medina, the delegation of Benî Nehâ, the expedition of Usāma b. Zayd to Balqā, the Prophet's illness and death, the process of tajjiz, takfiniz and burial, the Sakîfa meeting and the election of the caliphate, and the Ridda movements are discussed and Caetani's comments on these events are evaluated. The research aims to determine whether Caetani tried to explain Islamic history largely within the framework of material and political dynamics and whether he neglected religious, social, cultural and spiritual dimensions in this process. To this end, Caetani's views are subjected to a methodological evaluation by comparing them with classical Islamic sources. The findings of the study reveal that Caetani does not sufficiently take into account religious, social and spiritual elements in his historiography and treats Islamic history with a reductionist approach. As a result, a more comprehensive and balanced method should be adopted in Islamic historiography and religious, social and spiritual elements should not be ignored. In this direction, it is emphasized that the studies on Islamic history should be handled with a holistic method that takes into account not only the material and political dynamics but also the cultural, religious and social structure of the period.