İktisadi krizler bağlamında gelir dağılımı: Türkiye örneği
The income distribution in the context of economic crisis: The case of Turkey
- Tez No: 451556
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAŞAK IŞIL ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Ülkelerin süregelen sosyo-ekonomik sorunları ve siyasi gerginliklerinin bir sonucu olarak istikrarsız bir iktisadi sistem içerisinde gelişme ve yayılma imkanı bulan iktisadi krizler, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin tamamında iktisadi refahı etkilemekte ve belirlemektedir. Yapısal mikro ve makro iktisadi sorunların tetiklediği bu krizlerin, milli gelir, büyüme, enflasyon, işsizlik, istihdam, cari işlem dengesi, vergi yükü, yatırım ve faiz gibi bir dizi sosyal ve siyasi istikrarı etkileyecek iktisadi göstergelerinin bütününe etkileri söz konusudur. İktisadi sistemin bütününe etki eden krizleri birçok kez tecrübe etmiş bir ülke olarak Türkiye örneği üzerinden iktisadi krizleri gelir dağılımı bağlamında ele alan bu çalışma; büyümenin, cari işlem dengesinin, enflasyonun, vergi politikalarının ve faizin gelir dağılımı ile olan ilişkisini 1980-2014 yılları arasındaki dönemi referans alarak, en küçük kareler yöntemi ile tahlil etmekte ve söz konusu dönemdeki 1994, 2001 ve 2008 krizlerinin gelir dağılımına olan etkisini incelemektedir. EKK yöntemi ile yapılan zaman serisi analizi neticesinde cari işlemler dengesi, enflasyon ve faiz değişkenleri anlamlı çıkmış olup; her üç değişkendeki artışların gelir dağılımını bozduğu tespit edilmiştir. Büyüme oranları ve vergi yükü değişkenleri ise anlamsız çıkmıştır. İktisadi krizler noktasında gelir dağılımının ise kriz yıllarında veya krizlerin etkilerini hissettirdiği yıllarda bozulduğu, akabindeki yıllarda ise düzelme eğilimine girdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of ongoing socio-economic problems and political tensions of countries, economic crises which find opportunity improve and spread in an unstable economyc system, affect and determine the economic indicators on all of developed and developing countries. These economic crises that triggered by structural micro and macro economic problems; affect economic indicators that affects social and political stability as national income, economic growth, inflation, unemployment, current accounting deficit, tax indicence, investment and interest. This study which dealt with economic crisis in the context of the distribution of income in the case of Turkey, which experienced the crises that affect whole economic system many times; analyses by The Method of Least Squares the relationship between the income distribution and the economic growth, current account balance, inflation, tax policies and interest, referenced to the period between 1980-2014 years and examines the impact of 1994, 2001 and 2008 crisis to the income distribution in this period. In the result of the time-series analysis with OLS, the current account balance, inflation and interest rates were increased significantly; increases in all three variables have been found to ruin the distribution of income. Growth rates and tax burden variables were meaningless. The income distribution in the point of economic crises were detected that deteriorated in the years of crises or to feel the effects of the years of crises, and in the following years tended to get better.