Kaolendeki alüminyum hidroklorik asit çözeltisinde çözülme kinetiğinin incelenmesi
Acid-dissolution kinetic of aluminium from kaolin
- Tez No: 45156
- Danışmanlar: DOÇ.DR. M. RIZA ALTIOKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
IV ÖZET Kalsine edilmiş kaolen, derişimi bilinen hidroklorik asit çözeltilerinde ve sabit sıcaklıklarda çözündürüldü. Belirli aralıklarla tepkime ortamından alınan örnekler analiz edilerek çözeltiye geçen alüminyum miktarları belirlendi. Çözünmeden kalan alüminyum oksit yüzdelerinin logaritmaları zamana karşı grafiğe geçirilerek çözünme hızı eğrileri elde edildi. Bu eğrilerin yorumlanmasından, çözünme hızının ikinci mertebeden olduğu ve hız ifadesinin, dm L-M 6340 \ n ' ~dT = exp 17,03 " ~T~].C-m şeklinde verilebileceği gösterildi. Burada; m çözünmeden kalan alüminyum oksit yüzdesini, C mol.lt-1 olarak asit derişimini, t saat olarak zamanı ve T K olarak sıcaklığı göstermektedir. Ayrıca yüksek asit/kil oranlarında hız ifadesinin, birinci mertebeden pseudo mono moleküler formda yazılabileceği gösterildi. Yani, dm. ^- = km dt L-M 6340 17, olacaktır. Burada k = exp 17,03 - =r-].C'dir. Çünkü, asit derişimi olarak C, sabit alınabilir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The calcined kaolin was digested in hydrocloric acid of known concentration and constant temperature. The sample taken from the solution at various periods of time were analysed and amount of aluminium passed into the solution was determined. Rate of solution curves were obtained by plotting the logarithm of the percent of the residual aluminium oxide against time. From shown that the digestion of the kaolin calsined at 600°C for one hour follows the second order kinetics. The fully developed rate expression was given, dm /-_“ 6340 \ - -t- = exp 17,03 - -==-.Cm where m is the percent of the residual aluminium oxide, C is the concentration of HC1 solution (mol.lt”1), t is time (hr) and T is temperature (K). It was also shown that at high acid/clay ratios the rate expression could be reduced to the pseudo mono molekuler first order reaction which was given, dm. --7- = km dt where k = exp 17,03 - =-.C since C could be taken as constant.