Bireysel İş Hukuku bağlamında kamuda alt işverenlik ilişkisi
Relation between primary employer and sub-employer in public sector in the context of individual labour law
  1. Tez No: 451569
  2. Yazar: ÖMER UĞUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEVİL ALPAGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
İş hukukundaki üçlü iş ilişkilerinden biri olan asıl işveren-alt işveren ilişkisi, bir işverenin başka bir işverenden kanunda aranan koşullar çerçevesinde iş aldığı ve bu işi iş aldığı işverenin işyerinde kendi işçileri ile yerine getirdiği bir iş ilişkisidir. Bu ilişki türü özel sektörde uygulandığı gibi, kamu sektöründe de uygulanmaktadır. Bu kapsamda çalışmamızda öncelikle alt işverenlik ilişkisi ve bunun unsurları açıklanmış, ardından bu ilişkinin kamudaki uygulaması üzerinde durulmuştur. Eserimizin yazımı sırasında doktrinden ve yargı kararlarından faydalanılmış, yakın zamanda değişen kanun maddeleri ve bunların getirdiği yenilikler irdelenmiştir. Çalışmamızda kamudaki alt işverenlik ilişkisinin kurulmasına, sürdürülmesine ve bu ilişkide geçersizlik ve muvazaa halleri başta olmak üzere karşılaşılan sorunlara ilişkin sonuçlara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Relation between primary employer and sub-employer, which is an example of the triple labour relations, is a relation where an employer (sub-employer) takes a work from another employer (primary employer) in line with legal regulations and where the sub-employer performs this work with its employees at the workplace of primary employer. This type of relation is practicing in both public sector and in private sector. In this context, firstly, the relation between primary employer and sub-employer and elements of this relation were explained, and then its practice in public sector was elaborated. During the writing of our work, we benefited from doctrine and court decisions and we examined newly changed articles and the changes that those articles brought. In our work, we inferenced some results about establishing and performing a relation between primary employer and sub-employer in public sector and about the problems those we can face in this relation such as invalidity and collusion.