Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yolunda adil yargılanma hakkı
Right to a fair trial in the individual application to Constitutional Court
  1. Tez No: 384582
  2. Yazar: AHMET EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL ABDULHAKİMOĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 234
Özet
Adil yargılanma hakkı, yargılamanın etkin ve hakkaniyetli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve böylelikle kamu vicdanının tatmini adına önemli bir yer tutmaktadır. Aynı zamanda adil yargılanma hakkı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde ülkemiz aleyhine ihlal kararı verilen hakların başında gelmektedir. Bu sorun, ülkemizde yeni sayılabilecek bir uygulama olan bireysel başvuru kurumu bakımından da aynı şekilde tezahür etmektedir. Anayasa Mahkemesi'nin yakın zamanda vermiş olduğu hak ihlali kararları önemli bir içtihat birikimi teşkil edecek mahiyettedir. Bireysel başvuru kurumu dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'nin adil yargılanma hakkı bağlamında şekillenen içtihatlarını sistemli bir hale getirme gayesi ile hazırlanan bu tez altı ana başlıktan oluşmaktadır. Bu başlıklar ilk olarak adil yargılanma hakkının kavramsal olarak ifade ettiği anlam ve koruduğu hukuki değer olarak hukukun üstünlüğü kavramının ortaya konulması, adil yargılanma hakkının tarihi gelişimi ve kapsamının çizilmesi şeklinde gerçekleşmiştir. Geri kalan beş ana başlık ise sırasıyla“mahkemeye erişim hakkı”, yasayla kurulmuş bağımsız ve tarafsız yargı yeri ilkesi“, hakkaniyetle yargılanma hakkı”, aleni yargılanma hakkı“ ve makul sürede yargılanma hakkı”gibi ulusal ve uluslararası içtihatlar ile adil yargılanma hakkının alt unsurları olarak kabul edilen haklardan oluşmaktadır. Adil yargılanma hakkının kapsamı ve alt unsuru olan bu haklar Anayasa Mahkemesi ve yer yer Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarından yararlanılarak açıklanma yoluna gidilmiştir. Anahtar Kelimeler : Adil Yargılanma Hakkı, Bireysel Başvuru, Anayasa Mahkemesi
Özet (Çeviri)
Right to a fair trial is very important to performing effective and fairly in a trial and thus public conscience be satisfied. Therewithal European Court of Human Rights is sentence most about right to a fair trial against Turkey. This issue be observed likewise in İndividual application institution of a new institution in Turkey. Particularly, violation decisions of the Constitutional Court about right to a fair trial reveals an important jurisprudence. This thesis while aiming a systematic formulation of jurisprudence about right to a fair trial of the Constitutional Court, be formed six chapters. First chapter is regulate Notion of the fair trial, historical graduate of the right to a fair trial, Notion of the rule of law and the scope of the right to a fair trial. Another five chapters is regulate sub-elements of right to a fair trial which accepted with national and international jrusprudence respectively right to access to a court, independence and impartial a tribunal established by law, fair hearing, right to public trial, and right to reasonable time. The scope od right to a fair trial and this rights which sub-elements of right to fair tirals, described with jrusprudence of the Constitutional Court and sometimes jrusprudence of the European Court of Human Rights. Anahtar Kelimeler : Right to a Fair Trial, Individual Application, Constitution Court