Radyografik test yöntemi ile seramik malzemelerin kontrolü
Control of ceramic materials by radiographic test method
  1. Tez No: 45164
  2. Yazar: NAZAN GÖZAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BERRİN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada, seramiklerin günümüz teknolojisindeki önemi dikkate alınarak bu malzemelerin radyografik testi üzerinde durulmuştur. îlk olarak radyografik radyasyon ve radyografi cihazları hakkında bilgi verilmiştir. Sonra İTÜ Nükleer Enerji Enstitüsü *nün Radyografik Te3t Labaratuvarında konvansiyonel radyografi cihazıyla yapılan test sonuçları verilmiştir. Yapılanan testin sonuçlarından ve literatür araştırmalarından konvansiyonel radyografi cihazının seramik malzemeler için uygun olmadığı mikroodak radyografi tekniğinin kullanıldığı görülmüştür. Çalışmanın sonunda mikroodak radyografi tekniğiyle yapılmış olan deneyler hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, radiographic tests of the ceramic materials are investigated by considering their importance in nowadays technology. First radiographic radiation and radiography equipments were explained. Then the results of the tests done by using conventional radiography equipment in ITU Nucleer Energy Institute Radiographic Test Laboratory were given. These results showed that the conventional radiography equiment is not suitable for ceramic materials by considering these test results and literature surveying, it was decided that microfocus radiography technique is relevant for the test of the ceramic materials. At the last part of the study, the experimens done by using this technique were given.