Organik yarıiletkenler
Organic semiconductors
  1. Tez No: 45163
  2. Yazar: ADİL AKYEL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MUHSİN ZOR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Bu çalışmada organik yarıiletkenlerin elektriksel özellikleri incelendi. Öncelikle yan iletken materyallerin, n-tipi ve p-tipi katkılarına türüne göre elektriksel özellikleri üzerinde duruldu. Organik yarıiletkenlerin kırk yıllık çalışmalarının genel bir incelemesi yapıldı, organik yarıiletken materyallerden Anthracenede elektronik mobilitenin yönlere, sıcaklığa ve basınca bağımlılıkları araştırıldı. Yine kimyada yeni sınıf tetrakistetrathilfulvalens (TTF)'nin TTCn-TTF n=l, 2,8,9, 10, 14 ve 18 üyeleri için elektriksel taşınınım incelendi. Bu yapıların yüksek iletkenlik için aday bir görünüme sahip olduğu gözlendi. Tetrakis(alkylthio)-TTF molekül serisinin katı fotoelektron gözlemleri değerlendirildi. Tetrathiafulvalene (TTF)'nin türevlerinin ultraviyole elektron spektroskopisi (u.p.s.) çalışmalarına yer verildi. Katkısız ve gaz katkılı ince filmlerin karanlık de iletimlerinde akseptör türü elektronik davranışlar sadece gaz katkılı olanlarda görülmüştür.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the electrical properties of the organic semiconductors have been investigated. Basically, the electrical properties of the n and p type semiconducting materials have been presented here. We have looked at the developments achiered in the organic semiconductors for the last forty years. The transport of electrons and holes in anthracene appaears to be describable in terms of the band-theory model. Tetrakistetrathiafulvalenes (TTFn-TTF), constitute a new class of organic semiconductors offering unusually high conductivities; results are presented here for the n=l, 2, 8,9, 10,14 and 18 members of the family. The solid photoelectron spectra of series of tetrakis(alkylthio)-TTF molecules has been discussed. We also looked at the ultraviolet photoelectron spectroscopic (u.p.s.) studies of a new class of chemicals that are derivates of the tetrathiafulvalene (TTF). In their dark dc characteristics of the pure and gas doped films, only the gas doped films had shown the acceptor type electronic behaviour.