Tek değişkenli zaman serilerini mevsimlik etkien arındırmada uygun tekniğin belirlenmesi ve bir uygulama
Determination of best techniques on filtering the seasonal effect of univarite time series and on application
  1. Tez No: 45166
  2. Yazar: KEMAL POYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÖZMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, mevsimlik arındırma ile ilgili teknikler, Türkiye'ye gelen yabancı turist sayıları verisine uygulanmıştır. Bu amaçla ilk olarak, zaman serileri analizi ile ilgili genel bilgiler konu edilmiş ve uygulama alanlarına ilişkin kuramsal esasları açıklanmıştır. Bu yapılırken zaman serilerinin gözlem değerleri üzerindeki mevsimlik etkiler tartışılmıştır. Zaman serileri genellikle mevsimlik dalgalanma içermektedir. Yapılacak analizden daha kesin sonuç alabilmek ve verileri ayarlayabilmek için verilerin sözkonusu mevsimlik etkilerden arındırılması gerekir. Bu amaçla Hareketli Ortalamalar, X-11 ve X-11 ARIMA teknikleri tanıtılmış ve ayrıntılarıyla incelenmiştir. Çalışmamızda zaman serisinde arındırma problemi ortaya çıkmıştır. Bu problem nedeniyle yukarıda bahsedilen teknikler yabancı turist verilerine uygulanmış, değerlendirme sonucunda en iyi tekniğin X-11 ARIMA olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, seasonal adjustment techniques have been applied for the data obtained from the foreign tourists who came in Turkey. Firstly, general knowledges related to time series analysis has been subjected and theoretical basis related to application fields have been explained. Meanwhile, the seasonal effect of time series on the observed data are discussed. In general time series contain seasonal variation; for this purpose moving average, X-ll and X-ll ARIMA techniques are introduced and have been examinate in detail. In our study, filtering problem have been seen on time series data. The techniques mentioned above has been applied to foreign tourists data and after evaluating these techniques X-ll ARIMA has been found the best.