Sürmene bakırlarının kolon flotasyonuyla zenginleştirilmesi
Concentration of Sürmene copper by column flotation
- Tez No: 45167
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SABİHA KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, KBİ, Kutlular bakır konsantratörü temizleme devresine alternatif geliştirmektir. Bu nedenle, optimum şartları belirlemek amacıyla üç tip flotasyon kolonu kullanılmıştır. Deneysel çalışmalarda, temizleme devresinin beslemesinden alınan ve % 6.13 Cu içeren numune kullanılmıştır. Mini kolonda; pH, reaktif cinsi, reaktif miktarı, pülpteki katı miktarı, hava(gaz) miktarı ve kıvam süresinin etkisi araştırılmıştır. % 10.81 Cu tenörlü Cu konsantresinin % 78.95 flotasyon verimiyle elde edilebileceği sonucuna varılmıştır. Laboratuar kolonunda; pülpteki katı miktarı ve reaktif miktarını tespit etmek için deneyler gerçekleştirilmiştir. % 10 katı oranında 300 gr/ton KAX kullanıldığında % 10.20 Cu içeren konsantrenin % 76.74 flotasyon verimiyle elde edileceği sonucuna varılmıştır. Pilot kolonda ise, optimum mini ve laboratuar kolonu şartlarında gerçekleştirilen deneyde % 86.64 verimle % 1 1.83 Cu tenörlü konsantre elde edilmiştir. Daha sonra tesisin kaba flotasyon beslemesinden ve konsantresinden, temizleme devresi beslemesi ve konsantresinden numuneler alınmıştır. Bu numuneler hiç bir özellikleri değiştirilmeden direkt olarak laboratuar kolonuna beslenmiştir. % 2.50 Cu içeren kaba flotasyon beslemesinden gerçekleştirilen deneyde % 10.26 Cu tenörlü konsantre % 44.16 verimle elde edilmiştir. Aynı şekilde % 15.60 Cu içeren kaba konsantreden kolon flotasyon deneyi sonucunda % 25.42 Cu tenörlü konsantre % 86.72 verimle elde edilmiştir. Temizleme devresinin beslemesinden alınan ve %15.00 Cu içeren numuneden % 25.39 Cu tenörlü konsantre % 85.36 verimle elde edilmiştir. Son olarak temizleme devresinin konsantresinden alınan ve % 19.10 Cu içeren numuneden gerçekleştirilen laboratuar kolon flotasyon deneyinden sonra % 29.85 Cu tenörlü konsantre % 88.92 verimle elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this study was to develop alternatives to the copper cleaner circuit of KBİ, Kutlular,Sürmene. For this purpose, three different flotation columns were used to determine the optimum conditions for column flotation. The samples used in the experimental studies were taken from the feed of cleaner circuit and had 6.13 % Cu grade. The type and amount of collector, pH, pulp density, air flow rate and conditioning time were taken as variables in the experiments made in the micro- flotation column. As a result, a copper concentrate was obtained with a 10.81 % Cu grade and a 78.95 % recovery. Experiments were performed in the laboratory column to determine the amount of reagent and percentage of solid in the pulp. It was concluded that a copper concentrate with a 10.20 % Cu grade and a 76.74 % recovery could be obtained by using 300 gr/ton KAX at 10 % pulp density. In the experiment performed at the optimum conditions in the pilot column, it was found that a copper concentrate with 1 1.83 % Cu grade could be obtained with a recovery of 86.64 %. Then, samples were taken from the feed and concentrate of the rougher and cleaner flotation circuits. These samples were fed directly to the labroatory column without changing conditions. A copper concentrate with a 10.26 % Cu grade was obtained with a 44.16 % recovery in the experiment which was performed with the rougher flotation feed with a 2.50 % Cu grade. Similarly, a Cu concentrate was obtained with a 25.42 % Cu grade and a 86.72 % recovery in the laboratory flotation column when the rougher flotation concentrate with 1 5.60 % Cu was used as feed. By using the sample which was taken from the cleaner flotation feed and had a 15.0 % Cu grade, a copper concentrate with a 25.39 % Cu grade was obtained with a 85.36 % recovery. Finally, a labratory column flotation experiment was performed by using the sample which was taken from the cleaner flotation concentrate and had a 19.10 % grade and as a result, a copper concentrate was obtained with a grade of 29.85 % Cu and a recovery of 88.92 %.