Archival elements in A.S. Byatt's Possession and Orhan Pamuk's Masumiyet Müzesi
A.S. Byatt'ın Possession ve Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanlarındaki arşiv öğeleri
- Tez No: 605242
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TREVOR JOHN HOPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi ve A.S. Byatt'ın Possession romanlarındaki ev hayatı, toplumsal cinsiyet ve milliyet kavramlarının arşiv teması üzerinden karşılaştırmalı bir analizini yapmaktır. Bireyin kendine ait bir içsellik oluşturma gayesiyle evini müze benzeri bir yere dönüştürmesi iç ve dış, kişisel ve umumi, saklı ve açığa çıkmış gibi zıt ikilemleri beraberinde getirir. Kayıplara karşı bir tazminat formu sağlaması, nostaljik doyum sunması ve şimdiki zamanın yol açtığı zorlukları aşmak için hem geçmişi koruması hem de ondan kurtulması gibi duygusal işlevlerle donatılmış arşivin bireyin kendine ait bir yere ihtiyaç duymasını tarihsel boyutta açıklamasının yanısıra, tüm bu amaçları yerine getiren arşivi kontrol altına alma mücadelesi birey için yeni psikolojik problemler yaratır. Tartışmakta olduğu iki romanı da arşiv olarak ele alan bu tez, kadınlığın bastırılarak ataerkil düzen tarafından koruma altına alınmasını Türkiye ve İngiltere'nin sosyal ve politik yapıları ile modernleşme sürecini ilişkilendirerek incelemektedir.“Sahiplik”kavramının ulusluk ve ulusal miras fikirleriyle problemli bir ilişkisi olduğu ortaya çıkmaktadır. Ulusal öz kavramı Derrida'nın arşiv teorisinin sunduğu düşüncellik ve düzensizlik fikirlerine atıfta bulunularak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this Master's thesis is to conduct a comparative analysis of concepts of domesticity, gender and nationhood in the novels Masumiyet Müzesi by Orhan Pamuk and Possession by A.S. Byatt in relation to the archive.. The transformation of a house into an individual's museum-like place by which he fulfills his desire to create his own interiority brings about a series of paradoxes concerning the relationship between inside and outside, private and public, hidden and revealed. While the archive's emotional functions of providing a form of compensation for loss, offering nostalgic satisfaction and both preserving and getting rid of the past to overcome the present time's constraints help us to understand the individual and historical need for the domestication of a place, the struggle to be the one who controls the archive that is endowed with all these purposes poses new psychological problems for the individual. This thesis, which treats the two novels as archives, examines the preservation of femininity as a way of repressing it and the question of patriarchal control over the archive in relation to the social and political structures of Turkey and England and the processes of transformation associated with modernity. The concept of“possession”is revealed to have a problematic relationship to ideas of nationhood and national heritage. The question of some kind of national essence is discussed in relation to the Derridean archive with particular reference to the ideas of ideality and disorder.