Eukleides geometrisi ve Kant'ta görü problemi
Euclidean geometry and intuition problem in Kant
- Tez No: 451666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜÇ GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Eukleides'in geometrik dizgesi ilkçağlardan günümüze kadar tüm düşünce tarihi için çok önemli bir yapı olarak kabul edilmiştir. Birçok büyük filozof Eukleides'in sisteminden etkilenmiş ve kendi felsefi düşüncelerini ortaya koyarken bu geometrik dizgedeki yöntemi göz önünde bulundurmuştur. Yeni bir metafizik arayışıyla yola çıkan Immanuel Kant için de Eukleides geometrisi önemli bir dayanak noktası olmuştur. Çalışmamızın amacı Kant felsefesi ile Eukleides geometrisi arasındaki kökensel bağları göstermek ve Kant'ın Eukleides geometrisinin zeminini nasıl inşa ettiğini açıklamaya çalışmaktır. Bu amaç doğrultusunda, Eukleides geometrisi, Kant felsefesinin temel kavramları ve Kant ile Eukleides geometrisi ilişkisi ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The Euclidean geometric system has been considered as a significant structure for the whole history of thought from the ancient times to the present. Many great philosophers have been influenced by the Euclidean system and have paid regard to the method in this geometric system while introducing their own philosophical arguments. For Immanuel Kant, who started out with a new metaphysical approach, the Euclidean geometry had been a considerable reference point. The purpose of this thesis is to show the fundamental relations between Kantian philosophy and Euclidean geometry; and to explain how the Kantian method establishes the basis of Euclidean geometry. In accordance with this purpose, this thesis discusses Euclidean geometry, the basic concepts of Kantian philosophy and the relation between Euclidean geometry and Kant.