Uluslararası marka ittifaklarında tüketicilerin algıladığı uyum ile tüketicilerin etnosentrik eğilimlerinin ve değerlerinin satın alma niyeti ile etkileşimi
International brand alliances: Interaction between perceived fit, ethnocentrism, values and purchase intention
- Tez No: 451680
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH OKUMUŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bir yerel ve bir yabancı marka arasında uluslararası marka ittifakı oluşturulduğunda; tüketicilerin algıladığı uyum, etnosentrik eğilimleri, toplulukçuluk/bireyselcilik değerleri ve yabancılık/yerellik algılamaları değişkenleri, tüketicilerin marka ittifakı hakkındaki tutumları ve satın alma niyetleri üzerinde etkili olacaktır. Uluslararası marka ittifakının tüketiciler tarafından nasıl değerlendirildiğinin anlaşılması, uluslararası marka ittifakının başarılı olabilmesi bakımından önemlidir. Çalışmanın amacı; Türkiye'deki tüketicilerin algılanan uyum, etnosentrizm, toplulukçuluk/bireyselcilik değerleri, yabancılık/yerellik algılamaları, tutum ve satın alma niyeti değişkenleri bakımından bir yerel ve bir yabancı marka arasında kurulan uluslararası marka ittifaklarını nasıl değerlendirdiklerinin anlaşılabilmesidir. Bu doğrultuda öntestler gerçekleştirilerek çalışmanın uluslararası marka ittifakında yer alacak yerel marka, yabancı marka ve ürün grubu seçilerek uluslararası marka ittifakı senaryosu yazılmıştır. Veri toplama sürecinde tüketicilere yüz yüze anket yöntemiyle ulaşılmış, önce senaryoyu okumaları ve senaryoya göre anket sorularını yanıtlamaları istenmiştir. Veri toplama İstanbul, İzmir ve Ankara'da gerçekleştirilmiş ve 600 kişilik örneklem büyüklüğüne ulaşılmıştır. Çalışmanın sonucunda: algılanan uyum, algılanan yabancılık ve toplulukçuluk ile tutum arasında pozitif yönlü, etnosentrizm ile tutum arasında negatif yönlü bir ilişkinin varlığı tespit edilmiştir. Algılanan uyum ve tutum ile satın alma niyeti arasında pozitif yönlü bir ilişki varken; etnosentrizm ile satın alma niyeti arasında ilişki bulunamamıştır. Ayrıca toplulukçuluk ile etnosentrizm ve etnosentrizm ile algılanan yabancılık arasında pozitif yönlü bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
When an international brand alliance (IBA) formed by a local and a foreign brand; consumers' perceived fit, ethnocentrism, collectivism/individualism values and perceived foreignness/localness variables would affect the consumers' attitudes and purchase intentions for the IBA. For the success of the IBA, it is important to understand how consumers evaluate the IBA. Purpose of the study is to understand how consumers in Turkey evaluate IBAs formed by a local and a foreign brand with regard to perceived fit, ethnocentrism, collectivism/individualism values, perceived foreignness/localness, attitude and purchase intention variables. Accordingly, the local brand, the foreign brand and product category of the IBA of the study were selected by performing some pretests and according to results from the pretests a scenario was written about the IBA. By using face to face survey method during data collection process, participants were requested to read the scenario and then answer the survey questions related to the scenario. Data collection was carried out in Istanbul, Izmir and Ankara and 600 sample size was reached. As a result of the study, positive relationships between attitude and perceived fit, perceived foreignness, and collectivism and a negative relationship between attitude and ethnocentrism were found. Moreover, while there are positive relationships between purchase intention and perceived fit, and attitude, no relationship between purchase intention and ethnocentrism was discovered. Furthermore there are positive relationships between ethnocentrism and collectivism, and perceived foreignness