Medya-demokrasi ilişkisi: Yerel basın ve Basın İlan Kurumu
The media-democracy relation: Local press and Press Advertising Agency
  1. Tez No: 451682
  2. Yazar: YEŞİM YAKIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT GEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu çalışmada; demokrasinin dördüncü kuvveti olarak değerlendirilen ve bu bağlamda demokratik ödevler atfedilen medyanın demokrasi ile olan ilişkisi; yerel basının bu ilişki içerisinde taşıdığı önem ve yerel basın üzerinde destekleyici, düzenleyici ve denetleyici rolleri bulunan Basın İlan Kurumunun incelenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmamızda medya ve demokrasi ilişkisi, bu bağlamda yerel basının önemi ve yerel basın ile Türkiye'de yerel basının finansal anlamda en önemli gelir kaynağını oluşturan resmi ilan ve reklamların dağıtılmasında aracılık görevi bulunan Basın İlan Kurumu arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu ilişki ele alınırken, devlet politikası olarak yerel basını destekleme amacı taşıyan resmi ilan ve reklamların dağıtılmasına aracılık eden ve resmi ilan ve reklamların dağıtılmasına yönelik usul ve esasları belirleyen Kurum olan Basın İlan Kurumunun medya - demokrasi ilişkisi içerisindeki yeri tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The goals of this thesis are to examine the relationship between media and democracy, which is considered as the fourth branch of democracy and in this regard attributed with democratically assignments; the relevance of the local press in media-democracy relationship; and the Press Advertising Agency (Basın İlan Kurumu), which has supportive, regulatory and supervisory roles on local press. In this thesis it has been examined the relationship between media and democracy; the relevance of the local press in this context; the relationship between the local press and the Press Advertising Agency, that has an intermediary role in distribution of official announcements and advertisements, which are the main sources of income of local press in Turkey. During the preoccupation about this relationship, the place of the Press Advertising Agency in media-democracy relationship will also be discussed. The Press Advertising Agency is an association that has the agenda to support the local press as a government policy; with an intermediary role for distribution of official announcements and advertisements; that determines the procedures and principles for distribution of official announcements and advertisements.