31 Mart ve 23 Haziran İstanbul yerel seçim kampanyalarında yazılı basının rolü
Role of print media on 31 March and 23 June Istanbul local election campaigns
- Tez No: 761418
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN EMRE BAĞCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Journalism, Political Science, Communication Sciences
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Siyasal iletişim, siyasi bir hedefe ulaşma amacıyla yürütülen her türlü iletişim faaliyetini kapsamaktadır. Seçim dönemlerinde siyasal iletişim faaliyetlerinin yoğunluğu artış göstermektedir. Siyasi aktörler seçim kampanyalarını yürüttükleri kısıtlı süre içerisinde hedef kitlelerine ulaşabilmek adına çeşitli iletişim araçlarına yönelmektedirler. Siyasi aktörler ve hedef kitle arasındaki iletişimde aracı bir rol üstlenen medya, siyasal iletişim süreçlerinde yoğunlukla kullanılan araçlar arasında yer almaktadır. Demokrasi ile yönetilen toplumlarda medyanın“dördüncü güç”olarak tanımlanması, demokratik bir kamusal alanın oluşturulması sürecindeki sorumluluğunu işaret etmektedir. Medyanın haber ve bilgi verme işlevi ile ilişkili olarak söz konusu sorumluluğunu gerçekleştirebilmesi için evrensel olarak kabul edilmiş olan bazı haber yazım ilkeleri mevcuttur. Tarafsızlık, dengelilik, gerçeklik, yanlılıktan kaçınma, haber metnine kişisel fikir ve düşünceleri yansıtmama bu ilkeler arasında bulunmaktadır. Bu çalışmada medyanın haber verme işlevinin demokrasi ile olan ilişkisi göz önüne alınarak, 31 Mart 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Seçimi ve 23 Haziran 2019 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Yenileme Seçimine yönelik olarak yürütülen seçim kampanyalarında yazılı basının nasıl bir rol oynadığı sorgulanmaktadır. Bu kapsamda, ulusal gazetelerin 1 Ocak - 30 Haziran 2019 tarihleri arasında yayınlanan sayılarında yer alan manşet ve sürmanşet haberleri içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Söz konusu haberler, seçim sürecinde yer alan siyasi aktörlere yönelik tutumlarına göre aleyhine, lehine ve tarafsız şeklinde kategorilendirilmiştir. Analiz edilen verilere göre, yazılı basının seçim kampanyalarındaki rolü ile ilgili bulgulara yer verilmiştir. Araştırma sonucunda, yazılı basının seçim kampanyaları sürecinde haber ve bilgi verme işlevini tarafsız bir şekilde gerçekleştirmediği ortaya çıkmıştır. Medyanın demokrasi ile olan ilişkisi göz önüne alındığında gazetelerin özellikle seçim dönemlerinde tarafsız bir konum alması beklenirken, belli tarafların siyasal iletişim aracı haline geldiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Political communication includes and covers all communication activities to achieve a specific political goal. During election periods, the volume of political communication activities increases. Political figures use various communication tools to reach their target audience within the limited time they are given for running their election campaigns. The media, which plays an intermediary role in communication between political actors and the target audience, is among the tools in the political communication process. In democratic societies, the definition of media as the“fourth power”indicates responsibility to make sure there is an equal democratic public sphere. There are plenty of universally accepted principles for news writing in order for the media to carry out such responsibility in relation to the reporting and informational function. This is a principle of objectivity, balance, fairness, avoiding bias and also not reflecting personal ideas and thoughts into the news text. In this study, it is questioned how the print media plays a role in the election campaigns conducted against the 31 March 2019 Istanbul Mayoral Election and the 23 June 2019 Re-run of Istanbul Mayoral Election, given the relationship of the media's reporting function with democracy. In this context, the headlines and subheadings in news from the national newspapers published between January 1 and June 30, 2019 were analyzed using content analysis. The news is categorized against, in favor and neutral form according to their attitude towards political actors involved in the electoral process. As reported by the data analyzed, the findings of the print media regarding their role in the election campaigns are included. The research revealed that the print media did not perform the reporting and informational function in an objective manner during the campaign process. Given the media's relationship with democracy, newspapers are expected to take an objective position, especially during election times, while certain parties are more likely to have become political communication tool.