Yöresel ürünlerin pazarlama faaliyetlerinin belirlenmesi: Sivas uygulaması
Determination of marketing activities of local products: Sivas application
  1. Tez No: 891639
  2. Yazar: PERİZAT AKAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUALLA AKÇADAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu çalışma, coğrafi işaret almış yöresel ürünlerin pazarlama faaliyetlerinin belirlenmesi ve yapılan stratejilerin incelenmesine yönelik olarak hazırlanmıştır. Bu kapsamda, Türk Patent ve Marka Kurumu'nun internet sitesinde bulunan ve Sivas'a özgü olan coğrafi işaretli ürünlerin pazarlama stratejilerinin belirlenmesi ve analiz edilmesini amaçlamaktadır. Ayrıca, bu çalışma Sivas'ın turistik çekiciliğine katkı sağlama hedefine de yöneliktir. Türk Patent ve Marka Kurumu'nun web sitesinde, geleneksel ürün adı kategorisinde Sivas iline ait herhangi bir kayıt bulunmamaktadır. Sivas iline özgü olan ve menşe adı ile mahreç işaretine sahip gıdalar ve ürünler bulunmaktadır. Araştırmanın kapsamı, pazarlama uzmanlarıyla yapılan görüşmeler sonucunda sadece Sivas köftesi, Sivas bıçağı, Zara balı ve Sivas katmeri ürünlerine odaklanılmıştır. Bu araştırmada, nitel araştırma yöntemi kullanılmış ve veriler görüşme tekniği kullanılarak toplanmıştır. Görüşmeler, ilgili işletmlerin pazarlama müdürleri ile birebir mülakatlar şeklinde gerçekleştirilmiştir. Coğrafi işaretli ürünlerden maksimum fayda sağlanabilmesi için, bu ürünlerin etkin bir şekilde kullanılması ve tanıtılması gerekmektedir. Ayrıca, coğrafi işaretli ürünlerin ve gıdaların pazarlama stratejilerinin geliştirilmesi, Sivas ilinin ekonomik büyümesine önemli ölçüde katkı sağlayacaktır. Bu bağlamda yöresel ürünlerin satışını gerçekleştirenler için devletin teşvik vermesi, kültürel zenginliğin desteklemesi ve ekonomik kalkınma açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
The focus of this study is to determine the marketing activities of geographically indicated local products and to examine the strategies implemented. This research aims to identify and analyze the marketing strategies for Sivas-specific geographically indicated products listed on the Turkish Patent and Trademark Office's website. Additionally, this study targets contributing to Sivas's tourism appeal. Currently, the Turkish Patent and Trademark Office's website does not list any registrations under the traditional product name category for Sivas province. However, there are food products and items specific to Sivas with appellations of origin and geographical indications. Based on interviews with marketing experts, the scope of the research has been narrowed to focus on Sivas köftesi, Sivas bıçağı, Zara balı, and Sivas katmeri. In this study, qualitative research methods, specifically interviews, have been chosen for data collection. The interviews were conducted as face-to-face discussions with business owners and managers. To maximize the benefits from geographically indicated products, it is crucial to use and promote these products effectively. Furthermore, developing marketing strategies for geographically indicated products and foods will significantly contribute to the economic growth of Sivas province. In this context, government incentives for those involved in selling local products, supporting cultural heritage, and fostering economic development are important.