Türk imalat sanayii işletmelerinin sermaye yapılarında meydana gelen yapısal değişimler ve bu değişimleri etkileyen makro ve mikro faktörler
Structural changes on capital structure of Turkish manufacturing industry firms and macro and micro factors that affects these changes
- Tez No: 451699
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ERSAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonometri, İşletme, Econometrics, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Sermaye yapısı, işletme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinde önemli rol oynayan ve aynı zamanda bu faaliyetlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan kaynak yapısıdır. Literatür, firmaların sermaye yapılarındaki değişkenliği ülkeye ve firmaya özgü birtakım faktör ile açıklamaktadır. Bu çalışmada da sermaye yapısını belirleyen firmaya ve ülkeye özgü faktörler araştırılmıştır. Bu amaçla, Borsa İstanbul'da 2003-2015 döneminde faaliyet gösteren İmalat sanayii sektöründeki toplam 192 firma incelenmiştir. Oluşturulan dengesiz panel veri setinin analizi için dinamik bir model kullanılmış ve model tahmininde Sistem GMM yöntemi tercih edilmiştir. Araştırmanın bağımsız değişkenleri dengeleme teorisi, finansman hiyerarşisi teorisi ve diğer kabul görmüş sermaye yapısı modelleri göz önüne alınarak belirlenmiştir. Çalışma sonuçlarına göre, Türkiye'deki İmalat sanayiindeki firmaların sermaye yapıları (finansal borçların toplam aktiflere oranı) karlılık, varlık yapısı, likidite oranı, varlık kullanım etkinliği ve cari açık ile negatif; firma büyüklüğü ve nominal faiz oranı ile pozitif ilişkiye sahiptir. Büyüme kapasitesi, borç dışı vergi kalkanı, işletme riski, enflasyon ve GDP büyümesi değişkenlerinin sermaye yapısı kararlarında etkili olmadığı ortaya konulmuştur. İmalat sanayiine ait firmalar, alt sektörlere göre de ele alınmış; ancak firmaların bulundukları sektörlerin, sermaye yapısı kararlarında etkili olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Capital structure plays an important role in the realization of company activities and also is the structure of the source as a result of these activities. The literature describes the variability of capital structure of the company with a number of country and firm-specific factors. This study also determines the capital structure of the company and country-specific factors were investigated. For this purpose, a total of 192 companies in the manufacturing industry sector in İstanbul Stock Exchange during the period 2003-2015 has been investigated. For the analysis of unbalanced panel data set, a dynamic model is created and system GMM estimation method is preferred. Independent variables of the research is determined by taking into consideration of trade-off theory, pecking order theory and other accepted models of capital structure. According to the results, capital structure (the ratio of financial debt to total assets) of the companies in the manufacturing industry has a negative relationship with profitability, asset structure, liquidity ratio, efficiency of asset utilization and current account deficit and also it has a positive relationship with firm size and nominal interest rate. Growth capacity, business risk, inflation and GDP growth have been found ineffective variables on capital structure decisions. Companies in the manufacturing industry, also covered by sub-sector; but sector has concluded that ineffective capital structure decisions.