Üniversite sanayi işbirliği ile yenilikçi üretimin dünyadaki başarılı örnekleri üzerinden Türkiye'deki durumunun incelenemesi
Situation of investigation in Turkey over succesful of examples on the world of innovative production with universitiy industry cooperation
  1. Tez No: 451704
  2. Yazar: BURAK TOPAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Teknoloji ve Sanayi İktisadı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzde üretimin çeşitlenmesinden dolayı rekabet artmıştır ve yenilik yapmak zorunlu hale gelmiştir. Yenilikçi üretim için bilginin üretilmesi ve geliştirilmesi gerekmektedir. Çalışmada yenilikçi üretim ve Araştırma ve Geliştirme (AR-GE) kavramları, yenilikçi üretim merkezleri ve teknoparklar incelenmiştir. Bilginin üretildiği üniversitelerin dünyadaki tarihi ve günümüze kadar olan dönüşümü araştırılmıştır. Başarılı şirketlerin dünyadaki değerleri ve başarılı üniversitelerin ülkelere göre sıralanması üzerinde durulmuştur. Ayrıca dünyadaki ülkelerin ve Türkiye'nin AR-GE'ye yaptığı yatırımı yıllara göre grafiklerle incelenmiştir. Üniversite – sanayi işbirliği ile yenilenebilir bilginin üretilebileceği, üretken öğrencilerin, akademisyenlerin ve girişimcilerin bu yol ile doğacağı görülmüştür. Bu bağlamda üniversite ve şirketler değerleri ile incelendiğinde dünyada başarılı örnekleri olmasına rağmen Türkiye'de teknoparklar ile bir girişim olsa da henüz yenilikçi üretimin bu seviyeye ulaşamadığı sonucuna varılmıştır. Yenilikçi üretimin bir düşünce ve sistem işi olduğu sonucuna varılmıştır. Yenilikçi üretim sisteminin kurulması için başarılı örnekler üzerinden öneriler ile çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, due to the diversification of production competition increased and it has become necessary to make innovation. The information is required to generate and developing for innovative production. This study innovative production and research and development (R&D) concepts, innovative production centers and technoparks were examined. These world history and transformation until today of universities that produced the information was investigated. Around the World successful companies of values and successful universities has focused on ranking according to country . It has also studied with World countries and Turkey's R&D investments made by the chart according to the year. University – industry cooperation can be generated of renewable information, productive students , academics and entrepreneurs has been shown to be caused by the way. In the context, when analzed with universities and companies, in the world although successful examples, though in an attempt with technoparks in Turkey have not yet reached this level of innovative production. Innovative production was concluded that there is work of a thought and system. Study with advice on successful examples for the establishment of innovative production system has been finalized.