Teknokentte girişimcilere sağlanan yararlar ve vergisel boyutta incelenmesi ve bir uygulama
Examining the benefits provided for the entry of founders to research and development centers for tax purposes
  1. Tez No: 490594
  2. Yazar: NAZAN AKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARİS KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Teknolojinin ve dijital dünyanın hâkim olduğu günümüz dünyasında yeni bir sanayi devrimi olarak kabul edilen endüstri 4.0 ile artık küreselleşen teknoloji ve bilginin önemini göstererek, küresel boyutta bu gelişmelere ayak uydurulması gerektiği gözler önüne sermektedir. Yaşadığımız 21. yüzyılda bilgi yoğun teknolojilerin yerine inovasyona dayalı ileri teknolojiler yer verilmiştir. Teknoloji ve inovasyonun ekonomik büyüme ve kalkınmada stratejik bir öneme sahip olduğu yaşadığımız dönemde açıkça görülmektedir. Günümüz çağında bu teknolojik gelişmişliğe ve entelektüel sermaye birikimine sahip olmak ve değişen dünyada uluslararası alanda rekabet edebilen, katma değer katarak ülke ekonomilerini ve gelişmişlik düzeylerini ilerletebilen bir ülke olmak için bu sürece hızlı şekilde adapte olmak gerekmektedir. Bu teknolojik ilerlemeye yetişebilmek ve sahip olabilmek için teknoloji üretimi yada teknoloji transferi yoluyla mümkün olduğu göz önüne alındığında teknoloji transferinin getirdiği yüksek maliyetlerin sürdürülebilir bir teknolojik gelişmişliği zorlamaktadır. Bu durumda ülkelerin teknoloji elde etme gayreti içinde teknolojik üretime yönelmesi amacıyla bilgi üretiminin ve bilginin ticarileştirilmesi amacıyla uygun ortamların yaratılması oldukça önemlidir. Bu bilgi birikimlerinin teknoloji üretiminde ve teknolojiye aktarılmasında gerekli ortamların olması gerekmektedir. Bu açıdan üniversite, sanayi ve devletin bir arada olduğu Teknokentlerde bu ortamların en uygun olduğu yapılardır. Teknokentlerde faaliyet gösteren firmalara çok çeşitli avantajlar sağlanmaktadır. Bunların bir kısmı vergisel olamayan avantajlar olabileceği gibi diğer kısmıda vergisel olan avantajdır. Vergisel olmayan avantajlar; teknogirişim sermayesi, risk sermayesi, hibe ve krediler şeklinde olabileceği gibi vergisel olan avantajlarla da kanun ve yönetmeliklerce belirlenen çeşitli muafiyetler bulunmaktadır. Mevcut kanunlar çerçevesinde Teknokentlerde faaliyet gösteren girişimcilere, faaliyette bulundukları Ar-Ge, yazılım, tasarım faaliyetlerinden elde etmiş oldukları kazançlardan gelir ve kurumlar vergisinden 2023 tarihine kadar muaftırlar. Aynı şekilde mükelleflerin gelir ve kurumlar vergisinden muaf tutulması süresi dâhilinde Ar-Ge, yenilik ve tasarım faaliyetleri ile ilgili olmak üzere yapılacak olan ithal eşya üzerinden gümrük vergisinden her türlü harç ve fonlardan da muaftırlar. Yine bu girişimler için personel çalıştıran işverenlere SGK işveren desteği primi ile de destek verilmektedir. Çalışmada da ülkemizde teknolojik gelişimine katma değer sağlayan Teknokentler hakkında genel bir bilgilendirme ile Teknokentlerde faaliyet gösteren firmalara sağlanan avantajlar ve bu avantajlar neticesinde mükellefiyetlikleri belirtilmiştir. Çalışmanın uygulaması ile Teknoloji Geliştirme Bölgeleri içinde faaliyet gösterilmesi halinde sağlanan avantajların ve bölge dışında faaliyet gösterilmesi halinde faaliyetlerin karşılaştırmalı olarak açıklanmasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's Industrial 4.0 with rapid technological advancement,‎‏ ‏those countries that their ‎progress intensely related to technology,‎‏ ‏innovations and New inventions have to ‎establish strong and steady interaction with other countries.‎‏ ‏The countries which can play an ‎effective role at socio-cultural economic and politicalare able to establish permanent ‎structure. In modern times, possessing the technologicaldevelopment and the accumulation of ‎intellectual capital in the international realm, as well as the ability to compete in a changing ‎world, to share this value of the country's economy and to become a country that can ‎advance levels of development, it must adapt itself to existing conditions as soon as ‎possible.‎In order to achieve and take ownership of technology, its production, or its licensees, has ‎caused great costs in economic progress. In this case, the efforts of countries to acquire ‎technology for technological products and information with the aim of knowledge and ‎information base business will be of great importance by creating an appropriate ‎environment.‎Various advantages have been provided for companies operating in research and ‎development centers. Part of these advantages can be in the from the tax aspects and ‎other as a part of the non-tax aspects. Non-tax benefits can be made in the form of R & D ‎investments, risky investments and grants and loans. According to the existing laws, for ‎the companies operating in R & D centers, income can be earned by writing, ‎designing and researching, and there is tax-exempt until 2023.‎ Also, those who are in the process of exempting their income from research and ‎development will be exempted from paying customs taxes for their products due to the ‎design and modernization of their activities.‎‏ ‏Companies operating in research and ‎development centers are funded by Social Security İnstitutions for the personnel working in ‎these locations.‎ ‎This research in our country focuses on R & D centers that put value on technological ‎advancement, a comprehensive review of the benefits provided to companies operating ‎in these centers, and the results of these benefits are ongoing in these companies. The ‎research explored the benefits of companies operating inside research and development, ‎as well as the companies operating outside these centers.‎