Komor Adaları'ndan Türkiye'ye göçün sosyo-eknonomik sebepleri ve sonuçları (Türkiye-Komor Adaları ilişkileri)
Socio-economic reasons and outcomes of migration from Comoros Islands to turkey (Turkey-Komor Islands relations)
- Tez No: 451720
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET BEKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Türkiye dünya ölçeğinde en yüksek göçmen ve mülteci nüfuslarından birine ev sahipliği yapmaktadır. Her yıl Komorlu binlerce göçmen Türkiye'de güvenlik ve daha iyi yaşam koşulları bulmak ümidiyle tehlikeli göç yollarını kat etmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye Cumhuriyeti'ne yönelik Komorlu göçünün sosyal ve ekonomik sebepleri ile sonuçlarını araştırmaktır. Çalışmamızın araştırma kitlesi, iki ayrı kategoriden meydana gelen 108 göçmenden oluşmaktadır: Yasal statüye sahip göçmenler (komorlu öğrenciler ve tacirler) ile yasadışı göçmenler. Çalışmamızda anket formları ve yarı yapılandırılmış mülakat teknikleri kullanılmıştır. Araştırmamızın sonuç bulgularına göre pek çok genç Komorlu ekonomik ve eğitimsel amaçlarla ülkeden göç etmektedirler. Araştırmamızın sonucu ayrıca özel olarak Komorlu göçmenler ve bir bütün olarak Afrikalı göçmenler için Türkiye'nin hızla bir transit ülkesine dönüştüğüne işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey hosts one of the largest migrant and refugee populations in the world. Each year thousands of Comorians migrants take on dangerous immigration in order to seek for security and better living conditions in Turkey. The purpose of this study is to investigate the social and economic causes, consequences and results of the Comorian migration to the Republic of Turkey. The research population sample consists of 108 migrants made up two distinct categories; migrants with a legal status (Comorian students and merchants), and illegal migrants. Questionnaires and semi structured interview techniques were used for our study. According to the results of our research many young Comorians have been migrating out of the country for economic and educational purposes. The result of our research also indicates that Turkey is fast becoming a transit country for Comorian migrants in particular and for African migrants as a whole.