Örgütsel bağlılığı etkileyen faktör olarak liderlik ve bir uygulama
Örgütsel bağliliği etkileyen faktör olarak liderlik ve bir uygulama
- Tez No: 451725
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ŞEBNEM ARIKBOĞA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Dönüşümcü lider; belirlenen sonuca ve bu sonuca ulaşmadaki yolların önemi ve değeri hakkında takipçisinin bilincini artıran liderdir. Etkileşimci lider, takipçileri ile etkileşimde olan, bir şeyi başka bir şey ile değiş-tokuş eden ve durumlara bu gözle bakan lider olarak tanımlanabilir. Örgütsel bağlılık ise çalışanın organizasyonuna bağının gücü ve şekli olarak konumlandırılır. Çoğulculuk da, kendini başkalarına benzer görmek, ortak hedeflere inanmak, içerisinde bulunduğu grubun iyiliğini istemek şeklinde düşünülebilir. Bu çalışmada, dönüşümcü ve etkileşimci liderlik davranışlarının örgütsel bağlılık üzerindeki etkilerinde çoğulculuk değişkeninin kısmi aracılık etkisi öne sürülmektedir. Çalışmada geliştirilen model, hazır giyim perakende sektörü mağaza yöneticileri üzerinde yapılan alan çalışması ile test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Transformational leaders can be described as the leaders that increase awareness of their followers by setting goals and show the importance and value to reach these goals. Transactional leaders can be defined as the leaders that interact with their followers with exchanges. Organizational commitment can be described as the bond of the employee to his/her organization. Collectivism can be identified as to see others similar to himself/herself, believe in common goals and desire goodness of his/her group. This theses focused on the relations between transformational/ transactional leaderships and organizational commitment with the moderating effect of collectivism. The relations between transformational/transactional leaderships and organizational commitment has been studied with the moderating role of collectivism on fashion retailer sector.