İcra ve iflâs Hukukundaki davaların tahkim anlaşmasının icrasına etkisi
Effects of enforcement and bankruptacy cases on the enforceability of arbitration agreements
  1. Tez No: 451724
  2. Yazar: CEMRE TÜYSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
Çalışmamızda öncelikli olarak icra ve iflâs hukukundaki davaların taraflar arasında tahkim anlaşması bulunması durumunda tahkimde görülüp görülmeyeceği sorunu incelenmiştir. Tahkime elverişli kabul edilen davaların ne şekilde tahkimde ele alına-cağı bir diğer inceleme konusudur. Bu inceleme yapılırken konu üç bölümde ele alınmıştır. İlk bölümde tahkimin niteliği ile ilgili bilgiler kısaca özetlenmiş ve çalışma konusu ile bağlantılı olan tahkime elverişlilik ve tahkimde kabul edilen kompetenz-kompetenz prensibi incelenmiştir. Bu bölümde ayrıca tahkimin icra ve iflâs hukukuna temas ettiği ilâmsız icraya konu olma ve ihtiyati haciz konuları incelenmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde icra hukukundaki davalar değerlendirilmiş ve bu davaların nitelikleri itibariyle tahkime elverişli olup olmadığı, taraflar arasındaki tahkim anlaşması kapsamında değerlendirilip değerlendirilmeyeceği ve son olarak tahkimde ne şekilde uygulanabileceği incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü bölümünde ise iflâs hukuku meselelerinin tahkim alanında ne şekilde tezahür edebileceği ve iflâsın tahkim anlaşmasının icrasını nasıl etkileyebileceği mukayeseli olarak belir-lenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, it is mainly focused on the arbitrability of the disputes related to enforcement procedures and bankruptcy. The consequences of the arbitrable cases related to enforcement and bankruptcy proceedings are also examined. Dissertation consists of three chapters. In the first chapter, general information regarding arbitra-tion has been rendered. Afterwards, the main issues, such as arbitrability and compe-tence-competence principles, which are in close relationship with the dissertation, are examined. In the second chapter, arbitrability of the cases which arise from the en-forcement proceedings are analyzed, with respect to their nature and characteristics. Effects of bankruptcy on arbitration agreements and arbitrability of the bankruptcy disputes are examined at the third chapter.