Örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkinin incelenmesine yönelik ampirik bir uygulama
An empirical study of examining the relationship between organizational culture and organizational commitment
- Tez No: 408696
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ASENA ALTIN GÜLOVA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
21. yüzyılda işletmeler, büyük bir rekabetin yaşandığı piyasa koşullarında faaliyet göstermektedirler. Bu rekabet ortamında işletmelerin başarısını etkileyen, devamlılığını sağlayan pek çok faktör vardır. Küresel ve yerel piyasalardaki ekonomik tercihlerde meydana gelen değişiklikler gibi makro ekonomik faktörlerin yanı sırsa, liderlik, yönetim stratejileri ve politikaları, çalışanların beceri ve yetenekleri ve teknoloji gibi mikro ekonomik unsurlar da işletmelerin başarısı üzerinde etkilidir.Örgütlerin başarısını etkileyen mikro ekonomik faktörlerden birisi de işletmenin sahip olduğu insan kaynağıdır. Bu insan kaynağının örgüte olan bağlılığı, örgütün devamlığı için gereklidir. Örgütsel bağlılık ise, işletme çalışanlarının bağlılığını etkileyen temel elemanlardan biridir.Örgütsel varlıklarını sürdürebilmek için, donanımlı ve yetenekli işgörenler aracılığıyla ekonomik faaliyetlerini sürmek zorundadırlar. Bu açıdan bakıldığında, yüksek örgütsel bağlılık düzeyine sahip çalışanların işe düzenli olarak devam ettikleri, yüksek performans sergiledikleri ve yüksek verimlilikle çalıştıkları görülmüştür.Örgüt üyesi olarak çalışmaya istekli olan, örgütün karşılaştığı sorunların çözümü için gereken tüm çabayı sarf eden ve verimli çalışan işgörenler, örgütün mal ve hizmet üretmek için katlandığı maliyetlerin azaltılmasına da yardımcı olur. Ortaya konan kaliteli mal ve hizmetler, müşterinin memnuniyetini sağlar. Diğer taraftan bağlılık düzeyi yüksek olan çalışanlar, işten ayrılmayı düşünmezler. İşten ayrılma niyetlerinin düşük olması, yüksek işgören devrinin yol açacağı işe alma, işe alışma ile sosyalizasyon maliyetlerinin düşük olmasına yardımcı olur. Böylece, işgören devrinin yüksek olmasından kaynaklanan maliyetler en aza indirilmiş olur.Bu araştırmada, örgüt kültürü ile çalışanların bağlılığı arasındaki ilişki irdelenmekte ve örgüt kültürünün, örgütsel bağlılığın yaratılması ve sürdürülmesindeki önemi vurgulanmaktadır. Örgütsel bağlılık ve örgüt kültürü arasındaki ilişkiyi belirleyebilmek için, Richard Pascale'nin örgüt kültürü ölçeği ile Porter ve diğerleri tarafından geliştirilen örgütsel bağlılık ölçeğinden yararlanarak oluşturulan anket soruları, özel bir bankanın müşteri hizmetleri servisinin ve bir sigorta şirketinin çalışanları tarafından cevaplanmıştır. Araştırma sonuçları, örgüt kültürü ile örgütsel bağlılık arasında açık ve reddedilemez bir ilişkinin olduğunu göstermektedir. Bu araştırma ile, güçlü bir örgüt kültürünün sadık çalışanlar yarattığı bir kez daha doğrulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, companies operate in a very competitive market conditions. In this competitive environment of business, there are a lot of factors which have significant effects on companies' success. As well as the macro economic factors like the changes in the global and the local markets, there are also micro economik factors such as leadership, management strategies and policies, the capability of workforce and technology which have effects on companies' success.One of the factors that effects a company's success is the human resource. The commitment of the human resource is a must for the continuousness of the company. One of the key elements which establishes the commitment of the workforce is the organizational culture.In order to maintain the existance, organizations need to continue economic functions with qualified, proficient employees. When considered from this point of view, it?s observed that the employees with high level of organizational commitment comes to work regularly, shows high performance and high productivity.Employees who are intended to stay as a member of the company, do their best to solve the problems which the company faces and work effciently, help reducing the production cost. Produced goods and services of high quality, ensures customer satisfaction. On the other hand, emloyees who have a high level of organizational commitment do not consider to leave the current job. Low level of intention of leaving the job, keeps the costs of hiring new employees, orientation and socialization costs at minimum. Thus, the costs arising from the workforce turnover is minimized.In this research, the effects of the organizational culture on the organizational commitment are being examined and the emphasis of the organizational culture in creating and continuing organizational commitment are underlined. In order to determine the correlation between organizational commitment and organizational culture, the questionnaire based on Richard Pascale's organizational culture scale and Porter and others' organizational commitment scale was used on the employees of a private bank's call center and an insurance company. The results of the research point that there's a clear and undeniable correlation between organizational culture and commitment. By this research, it's being confirmed that a strong organizational culture creates loyal employees.