Çalışanların pozitif duygulanım, başkalarına duyduğu güven ve yaşam doyumu düzeylerinin iş motivasyonuna etkileri: Beklenti kuramı yaklaşımı
The effects of positive affect, trust in others, and satisfaction with one's own life on the employees' work motivation: An expectancy theory approach
  1. Tez No: 451753
  2. Yazar: BURAK ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET NASİH TAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, bir bireyin pozitif duygulanım, başkalarına duyduğu güven ve yaşam doyumu düzeylerinin iş motivasyonuna etkilerini incelemektir. Bu amaçla, motivasyon kuramlarından Beklenti Kuramı ışığında kavramsal bir model ortaya konulmaktadır. Bu model, kamu ve özel sektör kurumlarında çalışanlara uygulanan bir anket yoluyla toplanan veriler kullanılarak regresyon yöntemi ile test edilmektedir. Bulgular, bireyin pozitif duygulanım ile yaşam doyumu düzeylerinin bireysel motivasyon ile ilişkili olduğunu göstermektedir. Ancak, bulgular başkalarına duyulan güven ile motivasyon arasında bir ilişki olduğu hipotezini desteklememektedir. Bulgular ışığında, yönetim pratiğinde bireylerin örgütsel amaçlara uygun biçimde davranmalarını sağlayabilmek için bireysel farklılıkların gözetilmesi gerektiği önerilmektedir. Aynı zamanda bireysel farklılıklara uygun biçimde değişik motivasyon araçları kullanılarak bireylerin iş motivasyonlarının ve dolayısıyla iş performanslarının artırılabileceği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of positive affect, trust in others, and satisfaction with one's own life on work motivation. Drawing on the expectancy theory of work motivation, I develop a conceptual framework that links these three factors to work motivation. I test this framework using data collected through a survey of employees working both at governmental and non-governmental (private sector) organizations. The results indicate that both positive affect and satisfaction with one's own life are related to work motivation. On the other hand, the evidence is not consistent with the hypothesis that trust in others is related to work motivation. These findings suggest that managers need to consider employees' individual characteristics in the motivation process, as these factors are among the important determinats of work motivation and incentive alignment. Moreover, it appears that motivation tools that are tailored to important individual characteristics could be powerfull incentive alignment mechanims and driver of individual performance.