Sigorta sektöründe Uluslararası Finansal Raporlama Standartları
International Financial Reporting Standards in insurance sector
- Tez No: 451755
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HATUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Finansal piyasaların küreselleşmesi, çok uluslu şirketlerin doğması ve uluslararası bağımsız denetim kuruluşlarının küresel piyasalardaki etkinliğin ve rekabetin artmasının yanısıra, uluslararası alanda muhasebe kayıtlarında tespit edilmiş olan usulsüzlüklere ilişkin ortaya çıkan skandallarla birlikte, şirketlerin mali yapısına ilişkin açık, doğru, anlaşılabilir, tarafsız ve yorumlanabilir finansal raporlar, çok önemli hale gelmiştir. Finansal sistemin bir unsuru olan sigortacılık ve mevzuatına ilişkin yasal düzenlemeler özellikle Avrupa Birliği müktesebatı ve Avrupa Birliği uyum süreciyle birlikte daha önemli bir noktaya gelmiştir. Sigortacılık sistemi ve sektör Uluslararası Finansal Raporlama ve sistemi ile uyumlu olmak durumundadır. Muhasebe sistemi, hesap planı ve finansal raporların tanzimi ulusarası kriterlerin esas alınarak hazırlanması içinde bulunduğumuz sürecin bir parçasıdır.“SİGORTA SEKTÖRÜNDE ULUSLARARASI FİNANSAL RAPORLAMA STANDARTLARI”adlı bu çalışmamda, sigortacılık muhasebe sisteminde büyük önem arz eden söz konusu standartların oluşturulma süreci ve özetleri hakkında bilgi verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, objectıve and interpretable financial reports are very important. Because of globalization of financial markets, emergence of multınational companıes' activity in the global market of international audit organizations,and also identified in the accounting records with the scandal related to irregularities.Regulations relating to insurance, which is a component of the financial system,has become more important as a result of European Union Process Insurance system must be compatible with international financial reporting system.An accounting system, arrangement of financial reports is a part of the process.In this study, which name is“Internatıonal financial reporting standards in the insurance sector”, an information is given about the creation and summary process of the standarts