Hayat sigorta sözleşmelerinin 'Uluslararası finansal raporlama standardı 17: Sigorta sözleşmeleri' kapsamında muhasebeleştirilmesi ve raporlanması
Accounting and reporting for life insurance contracts according to 'international financial reporting standard 17: Insurance contracts'
- Tez No: 528797
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 259
Özet
Sigorta muhasebesi, sigorta sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin muhasebe uygulamalarını ve finansal raporlamalarını içeren sektörel bir muhasebe sistemini yansıtmaktadır. Bir ihtisas muhasebesi olarak sigorta muhasebesi, uzmanlık isteyen ve sigortacılık sektörünün iyi bir şekilde anlaşılmasını gerektiren özellikli bir muhasebe dalıdır. Türkiye'de sigorta muhasebesine yön veren çeşitli düzenlemeler bulunmaktadır. Bunların başında Hazine Müsteşarlığı tarafından yayımlanan düzenlemeler gelmektedir. Bu düzenlemeler haricinde muhasebenin temel kavramları, genel kabul görmüş muhasebe ilkeleri, Maliye Bakanlığı tarafından uygulanması öngörülen düzenlemeler, Sermaye Piyasası Kanunu kapsamında uygulanması öngörülen düzenlemeler gibi düzenlemeler de bulunmaktadır. Ancak zaman içerisinde gelişen ve ülkemizde de sigorta şirketleri tarafından uygulanması zorunlu olan Uluslararası Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları (UMS ve UFRS'ler), sigorta muhasebesine yön veren düzenlemeler içerisinde ayrı bir öneme sahiptir. Uluslararası Muhasebe Standartları Kurulu tarafından yayımlanan UMS ve UFRS'lerden biri de UFRS 17 Sigorta Sözleşmeleri Standardı'dır. UFRS 17, sigorta sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasına yönelik alışılagelmiş uygulamaları kökten değiştirecek yeni birtakım özellikler içermektedir. Bu çalışmada, UFRS 17'nin hayat sigorta sözleşmelerinin muhasebeleştirilmesi ve raporlanmasına yönelik olarak getireceği yenilikler incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Insurance accounting represents a sectoral accounting system, which includes accounting applications and financial reporting of companies operating in insurance industry. As a specialized accounting, insurance accounting is a specific branch of accounting that requires expertness and a good understanding of insurance sector. There are various requirements that lead insurance accounting in Turkey. Requirements published by Undersecretariat of Treasury are the most important ones. Except these requirements, there are some other requirements such as basic concepts of accounting, generally accepted accounting principles, the requirements of Ministry of Finance to be applied and the requirements of Capital Markets Board to be applied. However, International Accounting and Financial Reporting Standards (IAS and IFRS), which are evolved in time and are compulsory for insurance companies in our country, have a particular importance among requirements leading insurance accounting. One of these IAS and IFRS published by International Accounting Standards Board is IFRS 17 Insurance Contracts. IFRS 17 includes some new characteristics, which will revolutionize usual applications about accounting for and financial reporting of insurance contracts. In this study, what IFRS 17 puts a new face on accounting for and financial reporting of life insurance contracts are investigated.