Duygusal emek: Etkilediği ve etkilendiği faktörler üzerine bir alan çalışması
A field study on the factors that affect and are affected by emotional labor
- Tez No: 451764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı iş üzerindeki kontrol, yönetici desteği, iş arkadaşı desteği, ödüllendirme, olumlu davranış kuralı ve olumsuz davranış kuralı değişkenlerinin duygusal emeğe etkisi; duygusal emeğin ise iş yükümlülüğü, iş tatmini, işten ayrılma niyeti ve tükenmişlik değişkenleri üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmanın örneklemini ise Kahramanmaraş il merkezindeki Büyükşehir Belediyesi, Oniki Şubat Belediyesi ve Dulkadiroğlu Belediyesindeki 300 çalışan oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak anket formundan yararlanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS paket programında frekans analizi, korelasyon analizi, regresyon analizi, t-testi, Anova analizi, Tukey testi yapılarak test edilmiştir. Duygusal emeği etkileyen faktörlerle ilgili olarak çalışma sonuçlara bakıldığında iş üzerindeki kontrol, yönetici desteği, iş arkadaşı desteği ve duygusal davranış gösterme kuralları'nın (olumlu) yüzeysel davranış üzerinde herhangi bir etkilerinin olmadığı belirlenmiştir. Diğer taraftan ödüllendirme ve duygusal davranış gösterme kuralları (olumsuz) ise yüzeysel davranışı pozitif anlamda etkilemektedir. Diğer taraftan iş üzerindeki kontrol, yönetici desteği, iş arkadaşı desteği, ödüllendirme ve duygusal davranış gösterme kuralları (olumlu), duygusal davranış gösterme kuralları (olumsuz) duygusal emeğin derinlemesine davranış boyutunu pozitif anlamda etkilemektedir. Duygusal emeğin etkilediği faktörlerle ilgili olarak araştırma sonuçlarına bakıldığında yüzeysel davranışın fiziksel yükümlülük, duygusal yükümlülük, bilişsel yükümlük üzerinde herhangi bir etkiye sahip olmadığı belirlenmiştir. Ayrıca yüzeysel davranış işten ayrılma niyetini ve duygusal tükenmişliği pozitif anlamda etkilemektedir. Derinlemesine davranış fiziksel yükümlülük, duygusal yükümlülük, bilişsel yükümlülük, iş tatmini üzerinde pozitif etkiye sahiptir ama işten ayrılma niyeti ve duygusal tükenmişlik üzerinde etkisi yoktur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effects of emotional labor on the control of work, managerial support, co-worker support, rewarding, emotional behavior rules (positive and negative); the efects of emotional labor on the effect of job liability, job satisfaction, intention to leave work and burnout variables. Sampling of the sample of the worker is 300 employees in the Metopolitan municipality, Oniki Şubat municipality and Dulkadiroğlu municipality in Kahramanmaraş. Survey form was used as data collection method. The obtained data were tested in SPSS package program by frequency analysis, correlation analysis, regression analysis, t-test, Anova analysis, Tukey test. Regarding the factors affecting emotional labor, it has been determined that there are no effects of the surface behavior on the job control, supervisory support, co- worker support and emotional behavior rules (positive). On the other hand, rewarding and emotional behavior rules (negative) affect surface behavior positively. On the other hand, on-the-job control, managerial support, co-worker support, rewarding and emotional behavior rules (positive), emotional behavior rules (negative) affects the in- depth dimension of emotional labor. Regarding the factors that emotional labor affects, it has been determined that surface behavior does not have any effect on physical obligation, emotional obligation, cognitive obligation. On the other hand, surface behavior affects intention to leave the job and positive emotional exhaustion. In-depth behavior has a positive effect on physical obligation, emotional obligation, cognitive obligation, job satisfaction, but it has no effect onintention to leave the job and emotional exhaustion