M.Ö. VIII. ile M.Ö. II. yüzyıllar arasında İskitlerin bozkır kültürlü topluluklar ile ilişkileri
Scythians relations with steppe societies between VIII. th B.C. and II. nd B.C. centuries
- Tez No: 451766
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Konar-göçer toplumlar İç Asya'da ortaya çıkmış; çeşitli iklimsel, siyasi ve coğrafi şartlardan dolayı yaşadıkları coğrafyalardan çok daha uzaklara yerleşmek zorunda kalmıştır. Bozkır toplumlarının kendi aralarındaki mücadeleleri yeni yerleşilen sahalara da taşınmış; İç Asya'dan farklı coğrafyalara doğru devam eden göç dalgaları aracılığı ile farklı dönemlerde aynı mücadeleler, benzer nedenlerle ortaya çıkmıştır. İskitler, milattan önceki dönemlerde diğer bozkır kültürlü toplumlardan Massagetler, Kimmerler ve Sarmatlar tarafından rakip olarak görülmüştür. Bu durumun nedeni, İskitlerin hem Asya'da, hem de Avrupa'da önemli bir siyasi ve askeri güç olarak var olmasıdır. M.Ö. VIII. yy.'dan başlamak üzere İskitler; bozkır toplumlarının kendi aralarındaki mücadelelerinde önemli rol oynamıştır. Onlar Avrupa ve Ön Asya'nın yerleşik kültürlerini derinden etkilemiş, belirli oranda gelecekteki kültürlerini oluşturmuştur. Yerleşik kültüre sahip birçok ulus bozkır kültürüne sahip uluslar arasında kalarak tarih sahnesinden çekilirken; önemli bir kısmı da yüzyıllar boyunca bozkır kültürlü devletler içerisinde yaşamış ve öz kültürleri ile bozkır kültürünü birlikte yaşamaya başlamışlardır. Bu çalışma; M.Ö. VIII. yy.'dan itibaren ortaya çıkan bozkır kültürlü toplumların mücadelelerini ve bu mücadelelerin Avrupa ve Ön Asya'da derin bir şekilde hissedilen siyasi, askeri, sosyal, kültürel, ekonomik etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nomad societies, emerged in the Central Asia; they were obliged to live far away from their homeland because of different climatic, political and geographical conditions. Struggle between steppe nations have relocated to new settled area; same struggles emerged at different times because of same reason with migration waves continued from Central Asia. Scythians had seen as a opponent state by other steppe societies which Massagets, Cimmerians, Sarmatians at the period of pre-Christian times. Reason of this case, Scythians had existing as a important martial and political power both in Asia and Europe. Scythians have played an important role in struggle between steppe societies begining in VIII. century B.C. They were deeply affected to settled cultures of Europe and Asia Minor, generated of their cultures at future in high rate. Many settled culture societies have erased from history scene how stay between steppe societies; important part of them have lived in steppe states and started to living both steppe culture and self culture. This study; aims to expose which struggles between steppe societies from VIII. century B.C. and political, martial, social cultural, economic effects of these struggles which deeply felt at Europe and Asia Minor.