Scythian - Greek relations in Greek sources
Grek kaynaklarında İskit - Grek ilişkileri
  1. Tez No: 885176
  2. Yazar: SİBEL ESEN
  3. Danışmanlar: PROF. AHMET TAŞAĞIL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ana yurtları İç Asya olan İskitlerin at izleri, M.Ö. VIII. yüzyıl ile M.Ö. II. yüzyıl arasında Hazar Denizi'nin batısından Tuna nehrine kadar sürebilmektedir. Geniş bir coğrafyaya yayılan İskitler, başlangıçta adı az duyulan göçebe topluluk iken zamanla imparatorluğa dönüşmüşlerdir. Geniş coğrafyaya hakim olduklarından dolayı Pers, Urartu, Asur, Grek, Roma gibi pek çok uygarlıkla etkileşimde bulunmuşlar ve bu uygarlıkların tarihi kaynaklarında yer almışlardır. Tarihçiler, İskitlerin Pers, Urartu, Asur gibi doğu uygarlıkları ile olan ilişkileri üzerine daha fazla çalışma yaparken batı uygarlıkları ile olan ilişkileri daha gizemli kalmıştır. İskitlerin M.Ö. VIII. yüzyılda Karadeniz'in kuzeyine göç etmeleri, batı uygarlığı ile etkileşimin başlangıcı olmuştur. Bu coğrafyada kolonizasyon faaliyetlerine başlayan Grekler ile komşu olmaları sebebiyle Grek kaynaklarında sık yer almışlardır. İskitlerin tarih sahnesine çıktıkları kabul edilen M.Ö. VIII. yüzyılın Grekler ile komşu oldukları döneme denk gelmesi tesadüf değildir. Grek ve İskit halkının kesişme noktası, Karadeniz limanlarından Ural civarına kadar uzanmakta olan yoldur. İlk ilişkiler dostane ve ticari odaklı başlamış; Karadeniz steplerinin hayvansal ürünleri, kürkleri, sığır derisi, mersin balığı Yunan şehirlerini doldururken kumaş, elbise, şarap, Yunan seramikleri, gümüş, bronz süs eşyaları gibi medeni hayatın gereklilikleri olan bu eşyalar ise İskit şehirlerini süslemiştir. Ticari başlayan ilişkiler, kültürel etkileşimi de beraberinde getirmiştir. Grekler arasında İskit tarzı giyinme yaygınlaşmış, Atina'da İskit filozof Anacharsis önderliğinde İskit okçu birlikleri kurulmuş ve altın işleme sanatında oldukça başarılı İskit ustalar ve köleler, Helen atölyelerinde bulunmuştur. Böylece iki uygarlık arasında ortak bir sanat anlayışı gelişmeye başlamıştır.
Özet (Çeviri)
The horse tracks of the Scythians, whose homeland was Central Asia, can be traced from the west of the Caspian Sea to the Danube River between the VIII century BC and the II century BC. The Scythians, who spread over a vast geography, turned into an empire over time, although they were initially a little-known nomadic community. Since they dominated a wide geography, they interacted with many civilizations such as Persia, Urartu, Assyria, Greek, Rome and were included in the historical sources of these civilizations. While historians have studied more on the relations of Scythians with eastern civilizations such as Persia, Urartu and Assyria, their relations with western civilizations have remained mysterious. The migration of Scythians to the north of the Black Sea in the VIII century BC marked the beginning of their interaction with western civilizations. Since they were neighbors of the Greeks who started colonization activities in this geography, they were frequently mentioned in Greek sources. It is not a coincidence that the VIII century BC, which is accepted to be the period when the Scythians appeared on the stage of history, coincided with the period in which they were neighbors with the Greeks. The crossing point of the Greek and Scythian people was the path from the Black Sea ports to the Ural region. The first relations were friendly and trade-oriented; while the animal products of the steppes of the Black Sea, furs, cattle skins, and Acipenser filled the Greek cities,