Ekonomik coğrafya bağlamında Gaziantep ilinde endüstriyel kümelenme analizi
Industrial cluster analysis in the context of economic geography in Gaziantep
  1. Tez No: 451768
  2. Yazar: ÖMER ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN KAYA SANDAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Coğrafya, Geography
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 322
Özet
Kümelenme kavramı son yıllarda birçok farklı aktör tarafından altı daha da kalın çizgilerle vurgulanan önemli bir olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Coğrafyacılar, iktisatçılar, işletmeciler, şehir bölge plancıları v.s konuya kendi bakış açılarıyla eğilmektedirler. Ülkemizde endüstriyel kümelenme konusuna ekonomik coğrafya çerçevesinde yapılan çalışmalar ise oldukça sınırlıdır. Bu çalışma ile iki temel amacın gerçekleşmesi hedeflenmektedir. Birincisi, kümelenme kavramının ekonomik coğrafya zemininde değerlendirilmesi, ikincisi ise yine aynı zeminden hareketle örnek alan çalışması bağlamında Türkiye ekonomisinde önemli bir pozisyona sahip olan Gaziantep ilinin endüstriyel kümelenme analizinin yapılarak sonuçlarının değerlendirilmesidir. Yapılan bu çalışmanın, başta ekonomik coğrafya çalışanlar olmak üzere kümelenme üzerine çalışan tüm paydaşlara ve ilgili literatüre katkı yapması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
The concept of clustering which has been even more emphasized by different factors, has been emerging more and more as a significant phenomenon in our economic lifes. Geographers, economists, urban planners etc. Are tilting their own perspectives to the topic. The work on industrial clustering in our country, that has been done so far, in the framework of economic geography, has been done only to a certain extent. There are two goals that are set achived, in the framework of this study. First, the ground assessing the economic geography of the cluster concept, the second is also having an important position in Turkey's economy in the context of the case study is to assess the movement of the same ground Gaziantep industrial clustering analysis of the results by province. In this study, especially economic geographers, study on clustering are expected to contribute to all stakeholders and relevant literature.