Türkiye'deki halk bilimi çalışmaları ve bunlarda kullanılan kuram, yöntem ve teknikler
Folklore studies in Turkey and the theories, methods and techniques used in them
  1. Tez No: 451770
  2. Yazar: KADİRHAN ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ERŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Son iki yüzyıldaki süreçle bilimsel bir disiplin olarak teşekkül eden halk bilimi, kültür bilimlerinin önde gelen şubelerinden biridir. Önceleri diğer bazı sosyal bilimlerin bünyesinde yer verilirken sonradan müstakil bir bilim haline gelmiştir. Bu periyot aynı zamanda alanın kuram, yöntem ve tekniklerinin de teşekkül ettiği bir dönemdir. Yaşanan oluşum ve gelişim varlığını öncelikle ve çoğunlukla Batılı araştırmacıların çabalarına borçludur. Dünyanın diğer toplumları gibi bizde de daha sonra (yaklaşık bir asır) ilgi duyulan ve çalışılan bir alan olarak kendini gösterir. Bizde özellikle son yarım yüzyılda çok sayıda çalışma yapılmış olmakla beraber alanın metodolojisi hakkındaki çalışmalar son derece azdır. Bu sebeple konu olarak seçtiğimiz“Türkiye'deki Halk Bilimi Çalışmaları ve Bunlarda Kullanılan Kuram, Yöntem ve Teknikler”isimli çalışmayla bu eksikliğin giderilmesi hususunda bir katkı sunmak amaçlanmıştır. Temel materyalini lisansüstü tezler ve makalelerin oluşturduğu çalışmanın başında“bilim”kavramı,“bilimsel araştırma”olgusu ve“halk bilimi”disiplini değerlendirilmiş, daha sonra da Türkiye'de gerçekleştirilen halk bilimi çalışmalarından hareketle yapılan konu sınıflandırması dâhilinde bu çalışmalarının kuram, yöntem ve teknikleri tespit edilerek değerlendirme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Folklore, formed as a scientific discipline, is one of the leading branches of cultural sciencesin the last two centuries. At first it was been included in some other social sciences but now it is an independent science anymore. This period is also a period in which theories, methods and techniques of the field are formed. Primarily, these existence and development come to light with the efforts of Western researchers. It stands out as a interest work in Turkey like all the other societies of the world. Especially, in the last half century, we have studied on this field but the studies in which this field are very few. For this reason, it was aimed to provide a contribution to the elimination of this deficiency with the study titled“Folklore Studies in Turkey and the Theories, Methods and Techniques Used in Them”. The main materials are post graduate thesiss and essays. We also discuss“science concept”,“scientific research”and“folklore”. Beside, the methodology of thesepost graduate thesiss and essays are determined and surveyed.