Yoksullukla mücadelede sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının etkileri: Köprübaşı ilçesi örneği
Endowments effects of social assistance and solidarity in fight against poverty: Köprübaşı county example
- Tez No: 451795
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Public Administration, Social Services
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Avrasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, ülkemizde yoksullukla mücadelede gerek kurumsal yapılarının sağlamlaşması gerekse de finansal kaynaklarının güçlenmesi sebebiyle etkinliği giderek artan bir yapıya kavuşmuşlardır.“Ülkemizde her il ve ilçede kurulan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bilhassa yoksulluk içerisinde bulunan ve muhtaçlığa düşmüş kesimlere yakınlığı, yoksullukla savaşımda önem derecelerinin artmasını ve kaynakların verimli kullanılmasını sağlamıştır”. Bu çalışmada yoksulluğun nedenlerini daha iyi anlamak, çözüm süreçlerinin çok yönlü karakteristiklere sahip olduğunu kavramak, sosyal politika araçlarının yoksullukla savaşımdaki rollerini incelemek ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarının bu savaşımdaki yerini ve etkinliğini sorgulamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda veri toplam aracı olarak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfından yardım alan 220 vatandaşa anket uygulaması yapılmıştır. Ankette kişisel bilgi formu ile vatandaşların aldıkları yardımlar ve bu yardımlardan ne kadar memnun kaldıklarına yönelik sorular kullanılmıştır.“Elde edilen veriler SPSS programında analiz edilmiştir”. Öncelikle demografik değişkenler ve ölçeğe ait tanımlayıcı istatistiklere yer verilmiştir. Demografik değişkenler ile alınan yardımlardan memnuniyet düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Chi-Square (Ki-Kare) ile analiz uygulanmıştır. İstatistiksel anlamlılık p < 0.05 ve iki yönlü olarak kabul edilmiştir. Sonuç olarak; araştırmaya katılan vatandaşların aldıkları yardımların yaşamlarını rahatlattıklarını fakat yeterli düzeyde olmadığını ifade ettikleri görülmüştür. Hane halkı büyüklükleri arttıkça hanelerin aylık gelirlerinin de arttığı görülmüştür. Vatandaşların eğitim durumları ile istihdam durumu aralarında istatistiksel olarak bir anlamlılık olamadığı belirlenmiştir. Vatandaşların yaşları arttıkça alınan yardımlardan memnuniyet düzeyinin de arttığı, eşi vefat etmiş ve boşanmış olan vatandaşların, yalnız yaşayan, tek ebeveynli aile, geniş ve diğer aile tiplerine sahip olan vatandaşların, çalışma durumlarına bakıldığında çalışmayan vatandaşların ve çalışmama nedenine bakıldığında bedensel engelli ve yaşlılık nedeniyle çalışamayan vatandaşların alınan yardımlardan memnun olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Social assistance and solidarity Foundations in the fight against poverty in our country, in speaking about institutional structures as well as the strengthening of financial resources due to the increasing effectiveness of the structure.“In our country, each province and district is established in foundation , in particular poverty, social aid and solidarity within his proximity to the struggle against poverty, the fallen part of the severity and the efficient use of resources”. The aim of this study was to better understand the causes of poverty, the solution is to grasp the versatile characteristics of the process, fight against poverty social policy instruments to examine the roles and social aid and solidarity in this struggle, and foundation aimed to question the effectiveness of. For this purpose data as a tool for social assistance and solidarity in total receiving assistance from 220 citizen survey. The survey received personal information form and help citizens how satisfied are we from help for questions.“The data obtained was analyzed in the program SPSS”. Identification of demographic variables and scale statistics.Taken with the demographic variables help to determine the relationship between the level of satisfaction of Chi-Square (Chi-square) was implemented with the analysis. Statistical significance p < 0.05 and two-way. As a result; They help the lives of the citizens who participated in the study but is not sufficiently expressed. Household size increases, the monthly income of households also increased. Education of citizens with employment status is not a statistically significance among them. As you increase the level of satisfaction of citizens ages provide the help received, his wife died and of citizens with a divorced, living alone, single parent family, boasting spacious and other family types when looking at the working conditions of the citizens, who will not work when looking at why a citizens and physically disabled and elderly citizens who cannot work because of aid were satisfied.