Çocuk Haftası dergisinin çocuk edebiyatı açısından incelenmesi
Review of the Çocuk Haftası in terms of children's literature
  1. Tez No: 451805
  2. Yazar: AHMET ASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERHAN YEŞİLYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 393
Özet
Çocuk eğitiminde kullanılan kaynaklar nitelik ve nicelik açısından büyük önem taşımaktadır. Belirli bir amaç doğrultusunda kullanılan kaynağın ulaşılmak istenen hedefe ve hitap ettiği kesimin özelliklerine uygun olması gerekmektedir. Aksi durumda hitap ettiği kesime birtakım özellikler ve değerler aktarmak maksadı ile hazırlanan kaynağın istenilen hedefe istenilen şekilde ulaştıramaması ya da hedefe ulaştırırken istenmeyen sonuçlar doğurması söz konusu olur. Bu nedenle çocuk edebiyatı alanında kullanılan kaynakların incelenmesi ve özelliklerinin ortaya çıkarılması önemlidir. Bu amaçla çocuk edebiyatı alanında yapılan taramalar neticesinde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra yayın hayatına başlayan çocuk dergilerinden Çocuk Haftası isimli derginin incelenmediği tespit edilmiştir. Çocuk Haftası Dergisinin Çocuk Edebiyatı Açısından İncelenmesi isimli çalışmada 1942-1950 yılları arasında Çocuk Haftası ismi ile yayınlanan derginin 375 sayısı incelenmiştir. Çocuk Haftası dergisi 1943–1950 yılları arasında 374 sayı, 1958–1964 yılları arasında 318 sayı yayınlanan bir çocuk dergisidir. Derginin ilk sayısı 30 Ekim 1942 yılında yayınlanır fakat bu tarihten 2 Ocak 1943 tarihine kadar bir daha yayınlanmaz. Çocuk Haftası Dergisinin Çocuk Edebiyatı Açısından İncelenmesi isimli çalışmada Çocuk Haftası'nın 30 Ekim 1942 tarihinde yayınlanan tek sayısı ve 1943-1950 yılları arasında yayınlanan 374 sayısı incelenmiştir. İnceleme doküman incelemesi yöntemi ile yapılmıştır. Derginin eserlerinin yazar adına göre fihristi oluşturulmuş ve eserler edebi türlere göre sınıflandırılmıştır. Çocuk edebiyatı kaynaklarından elde edilen çocuk edebiyatı eserlerinde bulunması gereken özellikler ölçüt alınarak derginin eserleri değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda Çocuk Haftası dergisinde çocuk edebiyatı özelliklerine uygun olmayan eserler bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The sources used in child education are of great importance in terms of quality and quantity. The source used for a specific purpose needs to be appropriate to the desired target and the characteristics of the addressed population. Otherwise, the source prepared in order to transfer some properties and values to the addressed population might fail in this or cause some undesired consequences. This is why it is important to review and reveal the characteristics of the sources used in children's literature. According to the study in the field of children's literature, it has been detected that the child magazine Çocuk Haftası which started publication after the foundation of the Republic of Turkey has not been reviewed. In the study of Review of the Çocuk Haftası in terms of Children's Literature, 375 issues of Çocuk Haftası which were published in the years between 1942 and 1950 have been reviewed. Çocuk Haftası is a childrens magazine which published 374 issues in 1943-1950 and 318 issues in 1958-1964. The first issue of the magazine was published in October, 30 1942 however, from that date until January, 2 1943 it was not published again. In the study of Review of the Çocuk Haftası in terms of Children's Literature, the only issue of Çocuk Haftası which was published in October, 30 1943 and 374 issues which were published in the years between 1943 and 1950 have been reviewed. This review has been made with the method of revision of the documents. An index has been created according to the names of the authors in the magazine and the works have been classified according to their literary genre. The works of the magazine have been reviewed in terms of the criteria that have to be found in the works of children's literature. Consequently, it has been revealed that there are some works in Çocuk Haftası which are not appropriate to the characteristics of children's literature.