Cam tavan sendromunun tükenmişlik sendromu ile olan ilişkisinin örgütsel bağlılığa olan etkisinin sonuçları
- Tez No: 451825
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. OSMAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İşletme, Psychology, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı,“cam tavan sendromu yüksek olan kişinin tükenmişlik sendromu da yüksek ise, o zaman örgütsel bağlılığı düşüktür”temel hipotezini test etmektir. Ortaya çıkacak olan tablonun, insanların daha mutlu çalışabileceği ortamların oluşturulmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Araştırma sonucunda, cam tavan ve tükenmişlik sendromları ile örgütsel bağlılık arasında istatiksel olarak anlamlı, pozitif yönlü ilişki saptanmıştır. Ayrıca bu iki sendromun, örgütsel bağlılığı etkilediği ve sendromlarının oluşmasının örgütsel bağlılığı azalttığı yönünde bir etkiye sahip olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to test the main hypotese that“if the glass ceiling syndrome is high in a person and the exhaustion syndrome is high accordingly, the organizational commitment level decreases”. The results of the study is suggested to create a healthy work place environment. As the results of the study suggests a positive relationship between glass ceiling syndrome and exhaustion sydrome with organizational commitment. Besides it is pointed out that the two syndromes effect organizational commitment and this effect decreases the commitment to the organization.