E-ticarette süreç yönetimi uygulanmasına bir örnek: Özel bir şirkette uygulaması
Application of process management in e-commerce: Application in a private company
- Tez No: 451824
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA SERAB ONURSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnternet kullanımının artmasıyla gelişen e-ticaretin günümüzde toplam ticaret hacmindeki payı artış göstermektedir. Erişim kolaylığı ve arttırılan güvenlik koşulları e- ticaret katılımcılarının da sayısının artmasına sebebiyet vermektedir. Elektronik ticaretin bireylere sunduğu kolaylıkların yanı sıra işletmeler için de oluşturduğu maliyeti düşürme, verimliliği arttırma, zamandan tasarruf ve uluslar arası pazarlara ulaşma gibi avantajları yadsınamaz boyutlardadır. Bu avantajlar ve katılımcı yoğunluğu geleneksel ticaret yapan işletmelerin elektronik ticarete yönelmesinde baskı kurmaktadır. Elektronik ticarette ki sirkülasyon ve müşteri beklentilerinde gerçekleşen artış işletmelerin büyümeye gitmesini gerektirmektedir. Büyüme aşamasında en yaygın sorunsal ise depolama alanıdır. Bu bağlamda, çalışmada e-ticarette büyümeyle gelişen depo sorunları süreç iyileştirme teknikleri ile incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Increase in using the internet advanced e-commerce business and caused a rapid incline to greater usage volumes. Furthermore, robust security and fast internet connection have also helped to attract more users. Corporate users have benefitted from this by reducing costs and time consumption, increasing efficiency and have gained the opportunity to reach out global markets as well as Individuals have benefitted from these as much. This is pressuring conventional business owners to use more and more e-commerce related business endeavors. This type of business shift is also pushing business owners to expand and grow in order to meet customer demand while experiencing increase in e- commerce circulation. Major problem during this expansion is storage space. Thus, this study will evaluate process improvement techniques during e-commerce driven business expansion.