6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre aşırı yararlanma kavramı
According to Turkish Code of obligations in lesion
- Tez No: 451827
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Aşırı yararlanma kavramı Türk Borçlar Kanununda yer almaktadır. Birçok farklı türden hukuk sistemleri, gerçekleşebilecek ekonomik dengesizliği önlemeyi amaçlamaktadır. Adaletsizliği önlemek amacıyla hukuk sistemleri tarafından birçok önlem alınmaktadır. Bunlardan biri de aşırı yararlanma kavramıdır. Bu tez aşırı yararlanmayı tüm yönleriyle ele alıp incelemeyi amaç edinmektedir. Aşırı yararlanma iki unsurdan oluşmakta olup bunlar objektif ve sübjektif unsurlardır. Tezimiz üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm, aşırı yararlanma kavramı, tarihsel gelişimi ve diğer hukuk sistemlerindeki düzenleniş biçimi.İkinci bölümde aşırı yararlanmanın nitelikleri ve unsurları incelenmektedir.Son bölüm, aşırı yararlanmanın hüküm ve sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
Lesion is take place in the scope of Turkish Code of Obligations. So many different kind of law systems aim to prevent the economical imbalance that may happen. Many measures are being taken by the legal systems to prevent injustice such as lesion. This thesis aims to research and discuss lesion in all aspects. Lesion consists of objective and subjective components.Our thesis consists of three parts. In the first chapter, the concept of lesion, its historical development and how is it structured in other legal systems. In the second chapter, lesions's elements and qualifications are analyzed.In the last chapter, elaborated on lesion of provisions and consequences