6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre aşırı yararlanma kavramı
The concept of overexploitation according to the Turkish Code of Obligations no. 6098
- Tez No: 755333
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÖKTEM ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın ana konusu“6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na Göre Aşırı Yararlanma”kavramıdır. Kökeni Roma hukukuna dayanan bu müessese geniş uygulama alanı nedeniyle önem arz etmektedir. Bir sözleşmede taraflardan biri diğerinin düşüncesizlik, deneyimsizlik veya zor durumda kalma hallerinden birinden faydalanıp fahiş bir oransızlık meydana getirmişse aşırı yararlanmadan bahsedilecektir. Konu incelenirken eski kanun ve Yargıtay kararları da incelenmiştir. Çalışmamız, aşırı yararlanma kavramının tarihsel gelişimi, aşırı yararlanma kavramının unsurları ve aşırı yararlanma kavramının hüküm ve sonuçları olmak üzere üç bölümden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main topic is Lesion within the framework of Turkish Code of Obligations no. 6098. Overexploitation, which hasits origins in Roma Law, is important because of its wide range of applications. In a contract if one counterplay benefits from a difficult situation, thoughtlessness or inexperience of an other counterplay; this is called benefiting extremely. While the subject is being examined, old law and supreme court decisions are also examined. Our work consists of three parts including the historical progression of extreme benefiting, elements of extreme benefiting and judgements and conclusions of the concept of extreme benefiting.