Sağlık kurumlarındaki lider (yönetici) tutumlarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerine etkisi
The effect of leader (manager) staff in health corporations on the organizational contribution of employee
- Tez No: 451959
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Çalışma, sağlık kurumlarındaki lider (yönetici) tutumlarının çalışanların örgütsel bağlılığı üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yöneticilerin lider tutumları ve bunun çalışanlarda örgüte bağlılık düzeylerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla lider tutumlarının örgüte bağlılık düzeyleri üzerine bir etkisinin olup olmadığı ve hangi düzeyde etkili olduğu incelenmiştir. " Yapılan çalışma ile liderlik ve örgütsel bağlılık arasında sıkı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Örgütün mesleki gelişimi kısıtlayıcı uygulamalarının, çalışanların örgütsel bağlılıklarının zayıflamasına yol açtığı görülmüştür. Sağlık çalışanlarında, diğer bağlılık düzeyleriyle kıyaslandığında örgütsel bağlılığının daha düşük olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda sağlık çalışanlarının eğitim durumları ile örgütsel bağlılık arasında pozitif bir ilişki olduğu görülmüştür. Çalışma sürelerinin örgüte bağlılık düzeyleri üzerinde etkili olduğu, iş görenlere ödenen ücret miktarı arttıkça sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Bunun yanı sıra zorunluluk gereği çalışmak mecburiyetinde olanların örgütsel bağlılıklarının düşük, mesleklerini severek ve isteyerek çalışanların örgütsel bağlılıklarının yüksek olduğu tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Sağlık Kurumları, Lider, Çalışan ve Örgüt
Özet (Çeviri)
Effect Of Behaviors leader (manager) at medical institutes about marker's organisational commitment. Studying is searched point on organisational commitment o manager's behaviours with headline determine of influence about connection organisational of workers at the manager's behaviours in medical institutes. Level o manager's behaviours about the connection with the organisation are thought o some effects. It is decided that is positive effectiveness worker's organisational commitment to leadership's characteristics o manager. The result of studying, it's determined that is a loyalty close between organisational commitment and leadership. Organisation's activations limited to Professional progress that made way for the decline, organisational commitment of workers and it is determined that organisational commitment is lower than health officials with the other royalty level. Also, that educational status influence organisational commitment, and working time influence positive at a level of organisational commitment, levels o health worker's organisational commitment are increased when reporting pay is more and more, on the other hand, it's determined worker's organisational commitment that because o obligation workers are low, gladly workers are high. Key Words : Management o Hospital and Medical institutes