Sağlık çalışanlarının benlik saygı düzeylerinin ölçülmesi: Özel hastanede bir araştırma
Measurement of levels of health workers self-esteem: Private hospital research
  1. Tez No: 451963
  2. Yazar: EBRU YAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN ÖNGEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışmanın konusu sağlık çalışanlarının benlik saygı düzeylerinin ölçülmesidir. Çalışmanın amacı benliğin kavramsal çerçevesinin oluşturulması, benlik saygısını etkileyen öğeler ve benlik saygısının birey üzerindeki etkilerinin değerlendirmesinin yanında sağlık çalışanlarının benlik saygı düzeylerinin ölçülmesidir. Araştırmada veri toplamak için Rosenberg benlik saygısı ölçeği ve 11 sorudan oluşan demografik anket kullanılmıştır. Buna göre, araştırmanın örneklemi 183 kişi olarak hesaplanmıştır. Benlik kavramı, kişisel özellikler, yetenekler, amaçlar ve inançlardan oluşan bir bütündür. Benlik, kişinin ne olduğu ve ileride ne olacağını, başka insanların kendisine dair neleri düşünmelerini arzu ettiğini yansıtan bir olgudur. Benlik saygısı ise insanın şahsi niteliklerini beğenmesi, değerli görmesini yansıtır ve kendisini değerlendirmesi sonucu ortaya çıkmaktadır.Araştırma sonucunda sağlık çalışanlarının benlik saygısı düzeylerinin birçok değişkene göre anlamlı farklılaşma gösterdiği tespit edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Benlik, Benlik Saygısı,Sağlık ÇalıĢanları
Özet (Çeviri)
Measuring the levels of self-esteem is the subject of this study, health workers. The purpose of the creation of the conceptual framework of self-study, the factors that affect self-esteem and self-esteem is a measure of the level of health care workers next to the assessment of the effects on the individual self-esteem. Rosenberg to collect data from the study, developed by the self-esteem scale and demographic questionnaire consisted of 11 questions has been used. The exploration's illustration was calculatied as 183 people. Individualism is a whole to be consist of our personal properties, abilities, goals and beliefs. This is a fact what the person is, what will happen in the future and reflects that desire what other people think about herself/himself. Self-esteem reflects that the person like the subjective qualities and self-worth seeing, and proceeds from self-assess.Research Healthcare Staff' self-esteem levels as a result of significant differences were identified according to many variables. Key Words : Self, Self-Esteem, Healthcare Staff