Türk çocuk şarkıları besteleme teknikleri üzerine bir araştırma
A Research techniques of Turkish childrens songs about composing
  1. Tez No: 45200
  2. Yazar: G.FİLİZ ÖNAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEFAİ ACAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi TÜRK ÇOCUK ŞARKILARI BESTELEME TEKNİKLERİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA Gülden Filiz ÖNAL Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı Yr&Doç. SefaiACAY 1995, Sayfa: 46 Jüri : Prof.Dr. Ayhan ZEREN Prof. Saadettin ÜNAL Yrd.Doç. SefaiACAY Bu çalışmada; Türk çocuk şarkılarının bestelenmesinde öncelikle nelere dikkat edilmesi gerektiği bu konuda şimdiye kadar neler ya pılmıştır, bundan sonra neler yapılmalıdır konulan incelenmiştir. Müzik, müzik eğitimi, çocuklar üzerindeki etkileri, bu etkilerin yaratacağı so nuçlar bu alanda kullanılan materyaller, halen bir çözüme ulaşamamaş çeşitli problemler ve bu problemlerin çözümlenmesine yardımcı olacak önerileri pek çok kaynak taramaları yaparak; müzik eğitimcilerine, bes tecilere ve bu konuyla ilgilenen herkesten değişik fikirler almak suretiyleriler sunulmaya çalışılmıştır. Bu amaçla da ana sınıfı, ilkokul ve or taokullardaki bazı öğrenci ve müzik öğretmenlerine anket uygulanmıştır. Kaynak olarak ise müzik eğitimi - öğretimi alanındaki çeşitli kitaplar, çocuk şarkıları kitapları, konferans ve sempozyumlarda sunulan bil diriler, makaleler ve bu konuyla ilgili şahıslarla karşılıklı görüşmelerden faydalanılmıştır. Bu konuda yapılması gerekenler, değişik türden şar kıların tahliliyle birlikte öneriler başlığı altında belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Türk çocuk şarkıları, besteleme, yapılması ge rekenler. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT For Mastering A RESEARCH TECHIQUES OF TURKISH CHILDREN SONGS ABOUT COMPOSING Gülden Filiz ÖNAL Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Music Education Yrd.Doç. SefaiACAY 1995,. Page: 46 Jury : Prof.Dr. Ayhan ZEREN Prof. Saadettin ÜNAL Yrd.Doç. SefaiACAY In this research the topics as, What should be taken into con sideration in composing Turkish Children songs, what has been done on this subject so far and what should be done from now on, has been stu died on, and also some studies on music, the education of music, the effect of it on the children and some problems which have not been solved yet, has been tried to introduce in this search by translating the articles from different sources and by taking some opinions of the music instructors, composers etc. Because of this reason, A questionary had been performed... 111for the children and the teachers in Primary, secondary schools. Some ar ticles and books which are connected with music have been detected as a source and also some declarations and announcements which were done and given in different lecturess from time to time, have been examined and taken as an example for doing this research and also for realizing this study, we had benefitted from the people who are expert on music by interviewing from time to time. As a result, the things which must be done on this subject are de termined under the topic says :“Suggestions with teh differences of various songs”Shortly, these are the key words : Turkish Children Songs, Composing, The things which must be done on this subject. IV