1930-2000 yılları arasında bestelenen 180 Türk müziği çocuk şarkısının makam usul konu bestekar ve ses aralıkları açısından incelenmesi
The study of 180 Turkish music children songs whi̇ch were composed years 1930-2000 accordi̇ng to thei̇r concept of melodi̇c creati̇on that determi̇nes tonal reali̇ti̇ons stessi̇tura starti̇ng tone composer subject reci̇ti̇ng tone
- Tez No: 375237
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞİRİN KARADENİZ GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Türk Musikisi Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 334
Özet
'1930-2000 Yılları Arasında Bestelenen 180 Türk Müziği Çocuk Şarkısının Makam Usul Konu Bestekarve Ses Aralıkları Açısında İncelenmesi' isimli bu çalışma çocuk gelişiminde müziğin önemi ve çocuk şarkılarının öneminden yola çıkarak Türk kültürünün etkisi ile oluşan Türk Müziğine ait çocuk şarkılarını incelemektedir. T.R.T. ve İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarıarşivindebulunan çocuk şarkıları bazalınmıştır.Seçilençocuk şarkıları makam,usul,ses aralığı gibi pek çok farklı açıdan incelenmiş daha sonra ise pasta ve çubuk grafiklerle istatiksel olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
My thesis called 'The Study of Turkish Music Children Songs Composed between the years 1930-2000' touches upon the importance of music during the development of a child and how the Turkish culture has an affect on the music for children. The songs were found from the I.T.U. Music State Conservatory and T.R.T (Turkish Radio Television) archives. The song chosen were studied maqam, tempo and range wise and shown in graphs for the statistics.