Neolitik Dönemden Erken Tunç Çağı sonuna kadar Batı Anadolu'da mühürlerin gelişimi
Development of seals in Western Anatolia from Neolithic Age to the end of Early Bronze Age
  1. Tez No: 452077
  2. Yazar: CANAN KARATAŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EŞREF ABAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 296
Özet
“Neolitik Dönem'den Erken Tunç Çağı Sonuna Kadar Batı Anadolu'da Mühürlerin Gelişimi”isimli tez çalışmasında söz konusu dönem Batı Anadolu yerleşimlerinde ortaya çıkan mühürlerin ayrıntılı tipolojisi oluşturulmuş ve buluntular yakın kültürlerdeki paralelleri ile karşılaştırılmıştır. Bu ayrıntılı değerlendirme ayrıca Neolitik Kalkolitik ve Erken Tunç Çağı damga mühürlerinin kullanım alanlarına ve işlevlerine yönelik genel bir değerlendirme sunmaktadır. Çalışmamızın Neolitik Dönem değerlendirme bölümünde ise bu amaca yönelik olarak tarafımızca yapılan bir etnografik çalışma yer almaktadır. Sonuç olarak damga mühürlerin Batı Anadolu'da Neolitik ve Kalkolitik Dönem'lerde günlük hayata yönelik olarak çok işlevli kullanıldığını, Erken Tunç Çağı'nda ise bu işlevlerin yanı sıra ekonomik işlevli nesneler olarak kullanılmaya başlandığını görmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In the thesis study titled“Development of Seals in the Western Anatolia from the Neolithic Period to the End of Early Bronze Age”, a detailed typology of the seals emerged in the Western Anatolian settlements was established and the findings were compared with the close nearby cultural parallels. This detailed evaluation also provides an overview of the uses and functions of the Neolithic Chalcolithic and Early Bronze stamp seals. In the Neolithic Period evaluation section of our study, we have there is an ethnographic study conducted by us for this purpose. As a result, we can see that the stamp seals were used for daily life in the Neolithic and Chalcolithic Periods in Western Anatolia and they were used as economical objects in the Early Bronze Age as well as these functions.