Türk müziği tarihi dersi öğretim programları ve ders kaynaklarının incelenmesi
An analysis on educational programmes of history of Turkish music and source books
  1. Tez No: 452091
  2. Yazar: DEMET AKTEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURÇİN UÇANER ÇİFDALÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, Türk Müziği Tarihi dersi öğretim programlarının incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veriler literatür taraması ve nitel araştırma yöntemi kullanılarak elde edilmiştir. Örneklem grubunu; Türk Müziği Tarihi derslerinde kaynak olarak en çok tercih edilen 3 kitap ve üniversite seviyesinde eğitim veren müzik bölümlerine ait 18 adet Türk Müziği Tarihi dersi öğretim programı oluşturmaktadır. Temel olarak Türk Müziği Tarihi dersi öğretim programları ile bu programların hazırlanmasında önemli kaynakları oluşturan kitapların incelenmesini kapsayan çalışma sonucunda; Türk Müziği Tarihi Dersi kaynak kitaplarının ortak konuları ile öğretim programlarında yer alan konular ve işlenme sıklıkları belirlenmiştir. Ayrıca programlarda görülen Türk müziği dönemlendirme anlayışları da tespit edilmiştir. Bulgular doğrultusunda elde edilen sonuçlar ve geliştirilen önerilerin, Türk Müziği Tarihi öğretim programlarında yapılabilecek olan düzeltme, iyileştirme ve yeniden yapılandırma çalışmalarına katkıda bulunabileceği düşünülmektedir. Müzikoloji çalışmalarının oldukça önemli gelişmeler gösterdiği günümüzde, Türk Müziği Tarihi konusunda gerek program hazırlama gerekse içerik oluşturma konularında bilimsel ve kanıtlanabilir araştırma sonuçlarının ortaya çıkacağı ümit edilmektedir. Anahtar Kelimeler : Müzik Tarihi, Türk Müziği Tarihi, Türk Müziği Tarihi Öğretim Programı
Özet (Çeviri)
The aim of this sudy is, to evaulate the curriculum of Turkish Music History lessons. Data is obtained by literature review and qualitative research methods. Sample group consists of 3 most preferred source books and 18 Turkish Music History curriculum studied in music departments of the universities. Aresult of the evaluation of the sample group, we detected common issues of Turkish Music History source boks and the topics in the curriculum. Also we detected the periodization mentality in the curriculum. We think that, this study can contribute the effort of correction, improvement and restructure of the Turkish Music History curriculum. Studies about musicology are significantly developing and we hope to get scientific and evidence-based research results to improve the curriculum of Turkish music history. Key Words : History of Music, History of Turkish Music,Educational Programme of History of Turkish Music