Din ve politikanın sanat üzerine etkisi
Influences of religion and politics on art
- Tez No: 452092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim AnasanatDalı'nda (GGSER) yapılmıştır. Araştırmanın konusu Ortaçağ'dan Modernizm'e kadar olan dönemde özellikle Semavî Dinlerin ve Politika'nın Resim sanatı üzerine etkilerini incelemektir. Çalışmada öncelikle genel anlamda din-sanat ve politika-sanat ilişkileri irdelenmiş ve ardından bu ilişlkilerin somut bir yansıması olarak Resim sanatından örnekler verilerek, sanat-politika, sanat-toplum, sanat-din-politika ve toplum arasındaki kaçınılmaz ilişkiler değerlenmdirilmiştir. Sanat, yalnızca sanatın temel dinamikleri ile ilgili olmayıp, aynı zamanda hem dinlerin hem de politikanın dayandığı felsefenin, varlık ve insan anlayışının, estetiğin dışavurulduğu, somutlaştığı bir alandır. Bu yönüyle sanat; felsefe, din ve politika ile iç içe olan bir disiplindir. Fakat sanatın temel amacı, bir dünya görüşünü dile getirmek olduğunda sanatı da ideolojileştirmiş oluruz. Bu bağlamda çalışmanın ana teması, sanatı yalnızca dinin ve politikanın bir aracı olarak algılamadan ve fakat din ve politikanın sanat üzerindeki etkileri, sanatın din ve politika üzerindeki etkileri açısından bu ilişkileri değerlendirmektir. Anahtar Kelimeler : Din, Politaka, Sanat
Özet (Çeviri)
This research is performed at Gazi University, Institute of Fine Arts, iand Department of Art Major (GGSER). The aim of this research is to investigate influence of especially Divine Religion and Politics on Painting Art in the historical process. The present research generally addressed the relationships between the religion and the art as well as between the politics and the art, then examples of painting are presented as a concrete reflection of such relationships, and inevitable relationships including art-politics, art-society, art-religion-politics and society were are evaluated. The art is not only related to basic dynamics of the art, but also is a realm where philosophy that serves as a basis both for religions and politics, sense of existence and human, and aesthetics are expressed and concretized. With this aspect, the art is a discipline that is interlaced with philosophy, religion and politics. But, when the main purpose of the art is to express a world-view, then this is to ideologise the art. In this context, the main theme of the research isto evaluate relationships in terms of influence of religion and politics on the art, and the influence of art on the religion and politics without viewing the art merely as a means for religion and politics. Key Words : Influence,Religion, Politics, Painting Art