Kazak geleneksel kadın giysilerinin güncel kadın giysi tasarımlarında kullanılması
Use of traditional Kazakh women's clothing in design of contemporary women's clothing
- Tez No: 452097
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR GÖKLÜBERK ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Giyim Endüstrisi, Güzel Sanatlar, Clothing Industry, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Giysiler bir dönemin, bir ülkenin, bir topluluğun veya bir kişinin özelliklerini gösteren önemli objelerdir. Tarih boyunca, her uygarlık, yaşayış biçimi ve yaşam şartlarının etkileriyle birbirinden ayrı özellikler göstermişlerdir. Bunun sonucu olarak milli ve geleneksel giysiler meydana gelmiştir. Moda alanında söz sahibi olmak, modayı yaratan ülkeler arasında yer alabilmek için; moda öncülerinin önem verdiği ilk aşamadan başlamak gerekmektedir. Bu da geçmişin geleceğe ışık tutabileceği düşüncesiyle geleneksel giysiler araştırılarak, özelliklerini belgelendirilerek, günümüz insanın beğenisini kazanacak güncel çizimler yapılmasıyla oluşacaktır. Araştırma Kazak geleneksel kadın giysilerinin model, kumaş, renk, süsleme ve malzeme özelliklerini tespit etmek, tanımak, yeni ve gelecek nesillerin faydalanması bakımından bilimsel bir yaklaşımla incelenip, belgelenerek kültüre katkı sağlamak, giysi çiziminde, geleneksel giysileri esin kaynağı olarak kullanılma sürecini ortaya koymak, bu sürece örnek oluşturmak açısından ve bu konuda literatüre yazılı bir kaynak geçmesi adına önemlidir. Tasarım sürecinde, Kazak geleneksel kadın giysilerin esin kaynağı olarak kullanılması ile giysi tasarım sürecinin uygulamalarının örneklendirilmesini amaçlayan bu değerlendirme araştırmasında; çizim teması oluşturulurken betimsel yöntem; tasarım sürecinde ise; uygulamalı yöntem kullanılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde görsel ve yazılı kaynaklar taranarak, doküman incelemesi teknikleri ile sistematik giysi analiz formu kullanılmıştır. Araştırma 19-20.yy'a ait, Kazak geleneksel kadın iç, dış, dış alt, üst ve baş giyim türleri, tasarım sürecinin model tasarımı aşaması, Jones'un tasarım süreci, Alimbayev'in 'Kazak geleneksel giyim kuşamı' isimli kataloğu ve Kazakistan Devlet Müze arşivinden temin edilen giysi fotoğrafları ile sınırlandırılmıştır. Elde edilen bulgular sonunda, tasarım sürecinin model tasarımı aşamasında takip edilmesi gereken aşamalar, Kazak geleneksel kadın giysi özelliklerinin ve model analiz formlarının tasarım sürecine sağladığı katkıları yorumlanmıştır. Anahtar Kelimeler : Geleneksel giysiler, Kazak geleneksel giyimi, kültür, tasarım
Özet (Çeviri)
Clothes are important objects which reflect the characteristics of a period, country, community or a person. Throughout the history, every civilization displayed varying characteristics under the influence of lifestyle and living conditions. This gave birth to the national and traditional clothes. In order to be influential in the field of fashion and to be one of the countries that create fashion, it is required to begin from the first steps as emphasized by the pioneers of the fashion. This will be possible by exploring traditional clothes and documenting their features, and by creating contemporary designs that would achieve the approval of today's people with the consideration that the past might shed light to the future. This study is important as it determines the models, fabrics, patterns, colors and materials used in the traditional Kazakh women's clothing; examines and documents them using the scientific method with the aim over handing them over to the next generations; contributes to the culture; gives example of using traditional clothes as inspirations for the clothing design and contributes to the literature. In this evaluation study we aimed to sample the cloth designing process by using traditional Kazakh women clothing as an inspiration in the design process. We used descriptive method during the artwork phase and practical method in the design phase. We reviewed visual and written sources to obtain the study data and used document review techniques and systematic clothing analysis form. In this study we classified the traditional Kazakh women clothing, underclothing, pants, skirts, overdresses and headings belonging to 19th and 20th centuries and limited this classification with the modelling phase of the design process, Jones's design process, Alimbayev's catalogue titled as 'Traditional Kazakh Clothing' and clothing photos form the archive of Kazakhstan State Museum. Using our results we determined the steps that should be followed during the modelling phase of the design process, features of the traditional Kazakh women's clothing and interpreted the contribution of the model analysis forms to the design process. Key Words : Traditional clothes, traditional Kazakh clothing, culture, design.