Finansal gelişmenin yoksulluk üzerine etkisi: Türkiye uygulaması
The effect of financial development on poverty: Turkey application
  1. Tez No: 452136
  2. Yazar: EMİNE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET BELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı finansal gelişmenin yoksulluğu azaltma üzerinde bir etkisi olup olmadığını incelemektir. Çalışmada finansal gelişmenin yoksulluk üzerindeki etkisi 1989:2-2015:2 dönemine ait üçer aylık veri seti kullanılarak incelenmiştir. Analizde bağımlı değişken yoksulluk, bağımsız değişken finansal gelişme ve kontrol değişkeni olarak ekonomik büyüme kullanılmıştır. Çalışmanın ana bulguları, finansal gelişmenin yoksulluğun azalışına doğrudan ve dolaylı olarak katkı yaptığını söyleyen teoriyi desteklemektedir. Sonuç olarak finansal gelişmenin kısa dönemde yoksulluğu azalttığı bulunmuştur. Uzun dönemde ise finansal gelişmenin yoksulluğun azalmasında negatif bir etkiye sahiptir. Anahtar Sözcükler : Finansal Gelişme, Yoksulluğun Azaltılması, ARDL Sınır Testi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine whether there is an impact of financial development on poverty reduction. Using quarterly data between 1989:2-2015:2, in the study investigates the effect of financial development on poverty reduction in Turkey. In the analysis, poverty is used as dependent variable, financial development as argument and economic growth as control variable. The main findings of the study support the theory which says financial development contribute both directly and indirectly to poverty reduction. As a result, it has been found that financial development was reduced poverty in the short term. In the long term, financial development has a negative impact on poverty reduction. Keywords : Financial Development, Poverty Reduction, ARDL Bounds Testing.