Yöneticilerin 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile getirilen uygulamalara yönelik algı ve beklentilerinin analizi: Marmara Bölgesi örneği
The analysis on the perceptions and expections of administrators i̇ntended to the applications i̇nnovated by the Occupational Health and Safety Law numbered 6331: The sample of Marmara Region.
  1. Tez No: 452149
  2. Yazar: SUAT ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEHRA TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Yöneticilerin, yönetim sürecinin tüm evrelerinde yönetsel gerçekleri göz önünde tutarak başarıyı yakalayabilmesi, işletmelerde İSG uygulamalarının tam olarak gerçekleşmesini sağlamalarına bağlıdır. İSG hizmetlerinin aksatılmadan yürütülmesi söz konusu işletmenin başarı göstergelerinden biri olarak algılanmaktadır. Günümüzde işletmelerde meydana gelen iş kazaları ve meslek hastalıkları çok ciddi sorunlara ve maliyetlere neden olmaktadır. İSG hizmetlerinin maliyeti ne olursa olsun işletmenin ana amaçlarına feda edilmemesi gerektiği gün geçtikçe anlaşılmaktadır. Bu nedenle, sonuçları bazen yıkıma yol açan İSG hizmetlerinin eksik veya kötü uygulanması yöneticiler açısından da kabul edilemez bir durum olmak durumundadır. 6331 sayılı İSGK ve ilgili mevzuat ile getirilen İSG uygulamalarına karşı yöneticilerin algı ve beklentilerinin belirlenmesi İSG özneleri açısından önem kazanmaktadır. Bu önemden hareketle Marmara bölgesinde üretimden satış olarak ilk 1000'de yer alan işletmelerdeki yöneticilerin İSG uygulamaları konusundaki algıları ile beklentilerinin belirlenmesi araştırmanın ana amacını oluşturmaktadır. Ayrıca araştırmada, yöneticilerin 6331 sayılı İSGK ve ilgili mevzuat ile öngörülen İSG hizmetlerinin alanda nasıl algılandığı ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırma; Marmara bölgesinde üretimden satış açısından ilk 1000'de yer alan işletmelerdeki yöneticilerin İSG düzenlemeleri ve uygulamalarına yönelik algı ve beklentilerinin incelendiği bu araştırmada anket tekniği kullanılmıştır. Toplanan 513 yönetici görüşünün analiz edildiği bu araştırmada, yüzde-frekans analizi, İSG uygulamalarına ilişkin ifadelere verilen cevapların aritmetik ortalama ve standart sapma değerleri, T ve Anova testleri kullanılarak elde edilen bulgular yorumlanmıştır. Araştırma bulgularına göre, anket uygulanan yöneticilerin demografik ve çalıştıkları işletme özellikleri itibariyle İSG uygulamaları ve 6331 sayılı İSG kanunu beklentileri arasında anlamlı farklılıklar saptanmıştır. Anahtar Sözcükler : İş Sağlığı ve Güvenliği, 6331 Sayılı Kanun, Marmara Bölgesi, Yöneticiler
Özet (Çeviri)
In order for managers to be successful in every phase of management, regarding the facts of management, is depended upon the implementation of Occupational Health and Safety practices. The smooth functioning of OHS practices is considered as an indicator of success. Today, occupational accidents and diseases that take place in the businesses cause big problems and costs. Whatever the cost of OHS businesses would be, it is understood that these costs should not be sacrificed on the altar of the main objective. Therefore, the failure of implementation in OHS businesses is not acceptable by the managers. In accordance with the OHS Law no: 6331 and its applicable law, the identification of managers' perception and expectations gain importance regarding the Occupational Health and Safety subjects. In accordance with the implementation of OHS Law, the identification of their manager's perception and expectations in the top 1000 businesses in Marmara region as far as their production and revenue is the main objective of this research. In this research, I also try to put forward how the services provided by managers according to the OHS Law no: 6331 and its applicable law are perceived In this research, I used questionnaire technique while examining the managers' perception and expectations in top 1000 businesses in Marmara Region as far as their production and revenue. I integrated and analyze the data collected from 513 managers' views using the techniques of percentage frequent analysis, the arithmetic averages and standard deviations values of the answers give to the implementation of DHS related questions and ANOVA tests. According to data collected from this research, I have found significant differences between the practice of OHS and expectations from the OHS Law no:6331 in terms of demographics of managers and the businesses they worked at. Key Words : Occupational Health and Safety, The Occupational Health and Safety Law Numbered 6331, Marmara Region, Administrators