İş sağlığı ve güvenliği kanununun tarımsal işletmelerde uygulanmasının etkilerinin analizi antalya ili örneği
Analysis of effects of implementation of industrial labor and safety laws in agricultural enterprises: Antalya provincial example
  1. Tez No: 528917
  2. Yazar: FİKRİ BİLİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ SAYIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yürürlüğe girmesi ile çalışma hayatında yeni bir dönemin başlamasına neden olan 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu, işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliğinin sağlanması ve mevcut sağlık ve güvenlik şartlarının iyileştirilmesi için işveren, işveren vekili sıfatıyla yöneticiler ile çalışanların görev, yetki, sorumluluk, hak ve yükümlülüklerini düzenlemektedir. 6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile getirilen iş sağlığı ve güvenliği (İSG) uygulamalarının belirlenen amacı sağlaması noktasında işletme yöneticilerinin bilgi ve beklentileri önemli hale gelmektedir. Bu çalışmada, Antalya ilinde faaliyet gösteren tarım işletmelerinde (n=80) 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun uygulanabilirlik düzeyinin belirlenmesini sağlamak ve işveren veya temsilcilerinin İSG konusundaki bilgi düzeyleri ve tutumlarının belirlenmesi hedeflenmiştir. Ayrıca işveren veya temsilcilerinin İSG konusundaki bilgi düzeyleri ve İSG tutumları arasındaki ilişkilerini tespit etmek çalışmada planlanan bir başka hedeftir. Verilerin analizi konusunda; İSG ifadeleri, İSG tutum ve İSG bilgi düzeyi ile ilgili tanımlayıcı istatistikler ortalama, standart sapma, frekans ve yüzde değerleri ile sunulmuştur. Firma temsilcilerinin İSG bilgi ve İSG tutumları arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacı ile korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmada 0,05'den küçük p değerleri istatistiksel olarak anlamlı kabul edilmiştir. Analizler, Akdeniz Üniversitesi lisanslı SPSS 23.0 paket programı ile yapılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre firmaların sadece %45'inin risk analizlerini yaptığı, %63'ünün acil eylem planının olduğu görülmüştür. Firmaların kayıt tutma konusunda yeterli düzeyde İSG standartlarına uymadığı ramak kala olaylar %55, iş kazası kayıtları %61, sağlık gözetim kayıtları %63, meslek hastalıkları kayıtları %60, eğitim kayıtları %64 ve düzenli sağlık gözetim sonuçları kayıtlarını %63 oranında tutulduğu görülmüştür. Firma temsilcilerinin İSG bilgi düzeylerinin yüksek olması İSG tutumlarının da yüksek olmasını sağladığı görülmüştür. Bilgi düzeyi yüksek olan katılımcıların İSG konusunda daha olumlu düşündüğü, uygulamaların olumlu sonuçları olduğu, 6331 sayılı kanunun iş kazalarını ve ramak kala olaylarını azaltmada etkili olduğunu düşündükleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Law on Occupational Health and Safety No. 6331, which causes a new era in the working life to be initiated with the entry into force of law, regulates the duties, authorities, responsibilities, rights and obligations of managers and employees in the capacity of the employer, the employer and the supervisor in order to provide occupational health and safety at work places and to improve the existing health and safety conditions. The knowledge and expectations of business managers become important at the point where the aim of Occupational health and safety (OHS) practices introduced by the Law on Occupational Health and Safety No. 6331 is determined. In this study, it was aimed to determine the applicability level of the Law on Occupational Health and Safety No. 6331 in agriculture enterprises operating in Antalya province (n = 80) and to determine the level of knowledge and attitudes of the employers or their representatives about OHS. It is also another objective planned to determine the relationship between employers 'or representatives' levels of knowledge and OHS attitudes in the OHS context. In the analysis of the data; Descriptive statistics related to OSH expressions, OSH attitude and OSH knowledge level are presented with mean, standard deviation, frequency and percentage values. Correlation analysis was performed with the aim of determining relations between OHS information and OHS attitudes of company representatives. P values less than 0.05 were considered statistically significant in the study. Analyzes were made with SPSS 23.0 package program licensed to Akdeniz University. According to the results of the survey, it was seen that only 45% of the firms have made risk analyzes and 63% of them had the urgent action plan. It has been observed that firms have recorded 55% of cases of insufficient compliance with OSH standards, 61% of work accident records, 63% of health surveillance records, 60% of occupational disease records, 64% of training records and 63% of regular health surveillance results. It has been seen that the high level of OHS knowledge of firm representatives also ensures their high OHS attitudes. Participants with a high level of knowledge were found to be more positive about OSH, applications had positive results, and it was determined that Law